La Liga: Με Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Βίγκο

Με δύο εύστοχα πέναλτι (τρία συνολικά!) η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε το εμπόδιο της Θέλτα

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Βίγκο, επικρατώντας με 1-2 της Θέλτα, για την 30η αγωνιστική της La Liga.

Ο Καρίμ Μπενζεμά εκτέλεσε τρία πέναλτι (19΄ ,64΄, 69΄), ευστόχησε στο πρώτο και στο τρίτο (στο δεύτερο νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ).

Για τους γηπεδούχους το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Νολίτο με πλασέ εξ επαφής στο 52′. Στο 40ο λεπτό ο Γκαγιάρδο σκόραρε, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ. Αρκετά παράπονα από τη διαιτησία είχε η Θέλτα από τον σημερινό αγώνα.

Η «βασίλισσα» βρίσκεται στην κορυφή με 69 πόντους και στο +12 από τη 2η Σεβίλλη που παίζει αύριο (3/4) με τη Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου. Από την άλλη, η Θέλτα βρίσκεται με 36β στην 11η θέση.

Θέλτα: Ντιτούρο, Μουρίγιο, Βάσκεθ, Αϊντού, Γκαλάν, Ντένις Σουάρεθ, Μπράις Μέντεθ (82’ Πινέδα), Μπελτράν (73’ Τάπια), Άσπας, Γκαλιάρδο (60’ Τσέρβι), Νολίτο (72’ Μίνα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Αλάμπα, Μιλιτάο (85’ Νάτσο), Μεντί, Βάσκεθ (61’ Καρβαχάλ), Κρόος (85’ Θεμπάγιος), Μόντριτς (74’ Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Ασένσιο (61’ Ροδρίγο), Βινίσιους, Μπενζεμά.

Λεβάντε- Βιγιαρεάλ 2-0

Η ουραγός της βαθμολογίας Λεβάντε νίκησε με 2-0 τη Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, και πήρε «οξυγόνο» για να συνεχίσει την προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μοράλες στο 69ο και στις καθυστερήσεις.

Χετάφε- Μαγιόρκα 1-0

Νωρίτερα, η Χετάφε νίκησε με 1-0 τη Μαγιόρκα και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 82ο λεπτό με πέναλτι του Μπόρχα Μαγιοράλ. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής της La Liga: