La Liga: Με ήττα έκλεισε τη χρονιά η Βαλένθια

Η Εσπανιόλ πέρασε από το Μεστάγια και υποχρέωσε σε ήττα τη Βαλένθια

Η Βαλένθια ηττήθηκε με 1-2 τον Εσπανιόλ στο Μεστάγια, για την 19η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν με αρνητικό αποτέλεσμα τη χρονιά και μετά από τρεις σερί νίκες, δέχτηκαν την ήττα μάλιστα με ανατροπή από τους φιλοξενούμενους. Πλέον Η Βαλένθια παρέμεινε στην 8η θέση με 28β, ενώ η ομάδα του Μορένο ανέβηκε στην 9η θέση με 26β.

Οι «νυχτερίδες» είχαν δοκάρι με την κεφαλιά του Ντούρο στο 9ο λεπτό, αλλά στο 51ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Αλντερέτε, κάνοντας το 1-0. Στο 83′ η Εσπανιόλ κέρδισε πέναλτι με τον Καρέρας, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ντούρο, αφήνοντας με δέκα παίκτες τη Βαλένθια. Ο Ντε Τομάς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1.

Οι Καταλανοί κατάφεραν και έφτασαν στην ανατροπή με το τέρμα του Πουάδο στο 88′ (1-2). Στο τέλος η ομάδα του Μπορνταλας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με την κεφαλιά του Ιράνθο, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι του Ντιέγκο Λόπεθ.