Premier League: Νίκη δια πυρός και σιδήρου για τη Μάντσεστερ Σίτι

Με τέρμα του Ρόδρι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε την Άρσεναλ στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Για την 21η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι απέδρασε με 1-2 από το Έμιρεϊτς, με την Άρσεναλ να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Εντέκατη σερί νίκη για τη Σίτι στο πρωτάθλημα, η οποία πλέον βρίσκεται στο +11 από την Τσέλσι και τη Λίβερπουλ, οι οποίες τίθενται αντιμέτωπες αύριο (2/1).

Η Μάντσεστερ Σίτι απείλησε πρώτη φορά την εστία της Άρσεναλ στο 5ο λεπτό με την κεφαλιά του Ζέσους που έφυγε εκτός εστίας.

Η Σίτι απείλησε εκ νέου στο 14ο λεπτό με την κεφαλιά του Ντίας μετά την σέντρα του Στέρλινγκ που βγήκε άουτ.

Στο 31ο λεπτό, ο Τίρνεϊ μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Σακά έγινε αποδέκτης της μπάλας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια, οι “Κανονιέρηδες” είχαν δύο μακρινά σουτ του Μαρτινέλι που δεν βρήκαν εστία και έμεινε το 0-0.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυναμικά και κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του  Γκρανίτ Τσάκα πάνω στο Μπερνάρντο Σίλβα, ο Μαχρέζ ανέλαβε την εκτέλεση νίκησε τον Ράμστείλ και στο 57′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Έπειτα η Μάντσεστερ Σίτι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει τον Ράμσντέιλ, με εξαίρεση τα σουτ του Σίλβα στο 75ο λεπτό και του Κανσέλο στο 80′.

Εν τέλει οι Σίτιζεν βρήκαν το τέρμα της νίκης με τον Ρόδρι στο 93ο λεπτό. Ο Ντε Μπρούινε έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Λαπόρτ έκανε το σουτ που κόντραρε στους αμυντικούς και στην συνέχεια ο Ρόδρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σκόρερ: 31′ Σακά – 57′ Μαχρέζ, 93′ Ρόδρι