La Liga: Με υπογραφή Πέδρι το πρώτο τρίποντο της σεζόν για τη Μπαρτσελόνα

Αγχώθηκε, αλλά κατάφερε να νικήσει την Κάντιθ η Μπαρτσελόνα.

Για τη 2η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ στο «Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης», παίρνοντας έτσι το πρώτο τρίποντο της σεζόν, μετά τη λευκή ισοπαλία της πρεμιέρας με τη Χετάφε.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «Μπλαουγκράνα» είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα με τον Γιαμάλ (29’) που από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λεντέσμα και τον Κούντε (34’) που έχασε τεράστια ευκαιρία μέσα στην περιοχή.

Η Κάντιθ ήταν και αυτή επικίνδυνη, όταν στο 34ο λεπτό ο Τερ Στέγκεν χρειάστηκε να σταματήσει σε τετ α τετ τον Μάρτι.

Στην επανάληψη, αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά, πιέζοντας να πετύχουν γκολ.

Ο Γκάβι στο 54’, έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ για τους Καταλανούς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 82ο λεπτό ο Πέδρι συνδυάστηκε άψογα με τον Γκιουντογκάν, με τον Γερμανό να του περνάει την κάθετη πάσα και ο Ισπανός να κάνει το πλασέ στην κίνηση, για να ανοίξει το σκορ για τη Μπαρτσελόνα (1-0).

Στο 90+4′ ο Λεβαντόφσκι με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Τόρες, ο οποίος ξεχύθηκε προς την αντίπαλη περιοχή και με αριστερό πλασέ εντός περιοχής, έκανε το 2-0, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Μπαρτσελόνα:  Τερ Στέγκεν, Κούντε, Κρίστενσεν, Ντε Γιονγκ, Μπαλντέ (Φάτι 69’), Γκιουντογκάν, Ρομέου, Γκάβι (Εζαλζουλί 68’), Πέδρι, Γιαμάλ (Τόρες85’), Λεβαντόφσκι

Κάντιθ: Λεντέσμα, Καρσελέν, Λουίς Ερνάντες, Φάλι, Χαβιέρ Ερνάντες, Αλέχο (Ματσίς 68’), Αλκαράθ, Σαν Εμετέριο (Σομπρίνο 68’), Άλεξ (Νεγρέδο 87’), Ράμος (Όσμαϊτς 87’), Μάρτι (Μάρι 86’)