La Liga: Μόνη πρώτη η Ρεαλ Μαδρίτης

Πήρε το τρίποντο η Ρεαλ Μαδρίτης από την δύσκολη  Μαγιόρκα.

Για την 19η του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 την Μαγιόρκα. Στο πρώτο μέρος η Ρεαλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του αγώνα ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει γκολ τις ευκαιρίες που είχε. Στην επανάληψη οι νησιώτες μπήκαν στο αγωνιστικό χώρο πατώντας πιο καλά  χωρίς όμως να έχουν την σπουδαία φάση.

Λυτρωτής για την βασίλισσα ήταν ο Ρούντιγκερ στο 78’.

Νωρίτερα η Θέλτα νίκησε την Μπέτις  του Σωκράτη Παπασταθόπουλου με 2-1, ο Ρουϊμπάλ μόλις στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ο Άσπας στο 16’ έκανε το 1-1 από τα έντεκα βήματα. Όμως χάρις στο buzzer beater του 19χρονου Σουηδού, Βίλιοτ Σβέντμπεργκ, στο 90΄+6 (είχε περάσει ως αλλαγή στο 67΄) η θέλτα νίκησε. Στο 89΄ πέρασε αλλαγή για τους γηπεδούχους ο Τάσος Δουβίκας.

ΗΓρανάδα πανηγύρισε το δεύτερο εφετινό της «τρίποντο», με το 2-0 επί της Κάντιθ.  Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 18΄ με τον Μπόγε, αλλά το γκολ δε μέτρησε (χέρι), ωστόσο, δε συνέβη το ίδιο στο 22΄ όταν ο Ουζούνι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε κι από το VAR, όπου δε διαπιστώθηκε κάποια παράβαση κι έτσι η Γρανάδα πήρε… κεφάλι στο σκορ.

Η αποβολή του Σομπρίνο στο 54΄ έγειρε ακόμη περισσότερο την πλάστιγγα προς την πλευρά της Γρανάδα, η οποία στο 70΄ «κλείδωσε» τη νίκη με τον Θαραγόθα.