Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα: Νικηφόρο το ντεμπούτο του Τερίμ, με το «δεξί» στο 2024 οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο ντεμπούτο του Φατίχ Τερίμ.

Για την 16 αγωνιστική της Super League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο ντεμπούτο του Φατίχ Τερίμ στον πάγκο του «τριφυλλιού».

Ιωαννίδη (25’) και Βιλένα (48’) σημείωσαν τα τέρματα για το «τριφύλλι» που είχε και δοκάρι με τον Βαγιαννίδη (35’). Οι “Πράσινοι” μείωσαν ξανά στον ένα βαθμό τη διαφορά απ’ τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Το πρώτo ημίχρονο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει το γκολ που του έδωσε το προβάδισμα, είχε και αρκετές ευκαιρίες να πετύχει και περισσότερα τέρματα, ενώ στα αρχικά 45 λεπτά δεν απειλήθηκε ουσιαστικά.

Στο 11ο λεπτό ο Μαντσίνι έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 17’ όταν ο Παμλίδης σούταρε, όμως ο Μπρινιόλι μπλόκαρε.

Οι «πράσινοι» τελικά άνοιξαν το σκορ, με τον Ιωαννίδη. Ο Πέρεθ έδωσε κάθετα στον Μπερνάρ, αυτός ξανά με κάθετη πάσα βρήκε τον Έλληνα φορ που μπήκε από τα δεξιά και έκανε ένα τρομερό σουτ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει και δεύτερο τέρμα στο 48ο λεπτό. Σε κόρνερ από τα δεξιά η άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα δεν απομάκρυνε σωστά, η μπάλα έφτασε στον Μλαντένοβιτς ο οποίος με το κεφάλι έδωσε δίπλα του στον Βιλένα. Ο Ολλανδός επιχείρησε το σουτ με τη μία και νίκησε τον Κλέιμαν για το 2-0. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βιλένα με τους «πράσινους».

Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν, με τον Παμλίδη να κάνει ωραία προσπάθεια απ’ τα αριστερά και να γυρίζει για τον Ροσέρο, που δεν μπόρεσε να εκτελέσει με την πρώτη, ενώ αστόχησε και με τη δεύτερη.

Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, δεν υπήρχαν ιδιαίτερα καλές στιγμές και από τις δύο ομάδες.

Στο 88′ ο ΠΑΣ Γιάννινα έκλεψε τη μπάλα, βγήκαν στην αντεπίθεση τρεις και ο Αράο βρέθηκε σε θέση βολής ωστόσο ο Αράο έκανε τάκλιν και απομάκρυνε.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Αράο, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Βιλένα (Ζέκα 80′), Μπερνάρ (Τζούριτσιτς 62′), Μαντσίνι (Τσέριν 62′), Αϊτόρ (Βέρμπιτς 62′), Ιωαννίδης (Γερεμέγεφ 86′)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Καραχάλιος, Τζίνο, Ροσέρο (Γκάρο 70′), Παμλίδης (Τζίμας 79′), Ριένστρα (Λεό 70′), Μπορταγκαράι, Μπακαδήμας, Μπαλάν (Κόντε 70′).