La Liga: Νέα γκέλα για τη Μπαρτσελόνα

Ούτε την Οσασούνα δεν κατάφερε να νικήσει η Μπαρτσελόνα, με τους “μπλαουγκράνα” να χάνουν πάλι βαθμούς

Η Μπάρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Οσασούνα στην Παμπλόνα, για την 17η αγωνιστική της La Liga.

Η Μπάρτσα δεν κατάφερε να ανέβει στη βαθμολογία και παρέμεινε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα. Έτσι η ομάδα του Τσάβι βρίσκεται στην 8η θέση, έχοντας 24β, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην 10η θέση με 22β.

Ο Νίκο άνοιξε το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» στο 12′, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και δυο λεπτά αργότερα να ισοφαρίζουν με τον Γκαρθία. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Εζαλζουλί στο 49ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για τους Καταλανούς.

Στο 86′ ο Άβιλα διαμόρφωσε το τελικό 2-2, στερώντας δύο βαθμούς από τους φιλοξενούμενους.

Αναλυτικά η αγωνιστική:

Μαγιόρκα-Θέλτα 0-0

Εσπανιόλ-Λεβάντε 4-3 (6΄ Νταρντέρ, 49΄ ντε Τομάς, 60΄, 76΄ Πουάδο – 11΄ ντε Φρούτος, 26΄ Σον, 57΄ Μοράλες)

Αλαβές-Χετάφε 1-1 (86΄ Χοσέλου – 20΄ Ουνάλ)

Βαλένθια-Έλτσε 2-1 (23΄ Γκέδες, 86΄ Πιτσίνι – 75΄ Μπογιέ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σεβίλη 0-1 (38΄ Ντιλέινι)

Βιγιαρεάλ-Ράγιο Βαγεκάνο 2-0 (32′ Μαντί, 36′ πεν. Μορένο)

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 2-2 (14′ Γκαρσία, 87′ Αβιλα-12′ Γκονζάλες, 49′ Ετσαλζούλι)