ΠΑΟΚ-Λαμία: Με ανατροπή και Κούρτιτς ο “Δικέφαλος του βορρά”

Επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, νικώντας τη Λαμία και με ήρωα τον Κούρτιτς

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 τη Λαμία στην κεκλεισμένων των θυρών Τούμπα, για την 13η αγωνιστική της Super League 1.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” πήρε την πρώτη του νίκη μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα και έφτασε στους 22β, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν 10β και είναι στην 12η θέση.

Η ομάδα του Λουτσέσκου βρέθηκε να χάνει στο 6ο λεπτό από την ομάδα της Λαμίας, χάρις στο τέρμα του Αραμπούλι (0-1). Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και στο 18ο λεπτό ισοφάρισε ο Λύρατζης σε 1-1.

Στο 31ο λεπτό είχαν δοκάρι οι Θεσσαλονικείς με τον Μουργκ, αλλά κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή στο 64′ με το ωραίο τέρμα του Κούρτιτς (2-1).

Στο φινάλε του αγώνα οι Φθιώτες πίεσαν για την ισοφάριση και βρήκαν το γκολ με τον Τσούκαλο στο 90+3′, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το 2-1 παρέμεινε, όπου ήταν το σκορ του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς (82′ Σβαμπ), Μουργκ (62′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (75′ Σφιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (82′ Εσίτι).

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (86′ Τσούκαλος), Γκέντζογλου (70′ Τζανδάρης), Ελευθεριάδης (80′ Μανουσάκης), Νούνιες (70′ Τάιρον), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.