La Liga: Νίκες για Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπέτις

Σημαντικές νίκες για Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπέτις, έφυγε με τον βαθμό από το «Σαν Μαμές» η Βαλένθια

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στη La Liga, τους τρεις βαθμούς της νίκης πανηγύρισαν η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μπέτις, ενώ ισόπαλες με το ίδιο σκορ (2-2) αναδείχθηκαν η Σοσιεδάδ με τη Βαγιεκάνο και η Μπιλμπάο με τη Βαλένθια.

H Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 2-1 της Αλαβές στο “Wanda Metropolitano”. Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε «καθάρισε» το ματς και παραμένει στην τρίτη θέση. Μείωσαν οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο μοναδικό τους σουτ εντός εστίας.

Ματς «θρίλερ» στο «Σαν Μαμές», όπου η Βαλένθια κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, όμως η Μπιλμπάο πήρε την ισοπαλία 2-2, με γκολ του Άλεξ Μπερενγκέρ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι, οι Βάσκοι του Βαλβέρδε παραμένουν μόνοι στην 6η θέση της La Liga με 18 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τις “νυχτερίδες”.

Η Σοσιεδάδ έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στο Βαγιέκας, μένοντας στο 2-2 στην έδρα της Βαγιεκάνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μουμίν (31′), οι Βάσκοι έκαναν την ανατροπή με δύο γκολ του Ογιαρθάμπαλ (41′, 66′ πεν.), αλλά ο Μπεμπέ στο 90+2′ χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Νωρίτερα, η Οσασούνα πάλεψε για να πάρει τον πολύτιμο βαθμό στην Ανδαλουσία και στην έδρα της Μπέτις, αλλά λύγισε στις καθυστερήσεις και ηττήθηκε με 2-1. Οι γηπεδούχοι, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να μην είναι ακόμη έτοιμος και να μένει εκτός αποστολής, προηγήθηκαν με τον Γουίλαν Ζοσέ στο 45ο λεπτό, αλλά η ομάδα της Παμπλόνα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκαρσία (85′). Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με το γκολ του Ισκο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χιρόνα-Θέλτα 1-0 (90΄+1 Ερέρα)

Αλμερία-Λας Πάλμας 1-2 (73′ Ραμαζανί-23′ Χανταντί, 90’+ Καμπά)

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (6′ Γκουντογκάν-68′, 90’+ Μπέλιγχαμ)

Μαγιόρκα-Χετάφε 0-0

Κάντιθ-Σεβίλλη 2-2 (8΄ Κρις Ράμος, 28΄ Μάτσις – 37΄ Οκάμπος, 60΄ Ράκιτιτς)

Μπέτις-Οσασούνα 2-1 (45′ Ζοσέ, 90’+ Ισκο-85′ Γκαρσία)

Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 2-2 (31′ Μουμίν, 90’+ Μπεμπέ-41′, 66′ πεν. Ογιαρθάμπαλ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βαλένθια 2-2 (32΄ Ντε Μάρκος, 90+7΄ Μπερενγκέρ – 62΄ Φραν Πέρεθ, 68΄ Ντούρο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές 2-0 (26΄ Ρικέλμε, 45+1΄ Μοράτα – 90+6΄ Γκεβάρα)