Serie Α: Ισοπαλία για Νάπολι και Μίλαν στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα»

Αν και προηγήθηκε με 0-2, η Μίλαν δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ και έμεινε στην ισοπαλία στο 2-2 με τη Νάπολι.

Στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Serie A’, Νάπολι και Μίλαν έμειναν ισόπαλες με 2-2 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», αν και οι «Ροσονέρι» είχαν πάρει από νωρίς το προβάδισμα με 0-2.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τη Μίλαν στην 3η θέση με 22 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Ίντερ. Η γηπεδούχος Νάπολι έμεινε στους 18β στην τέταρτη θέση.

Η Μίλαν κατάφερε και πήρε το προβάδισμα στο 22ο λεπτό, με δράστη τον Ολιβιέ Ζιρού, μετά το γύρισμα του Πούλισικ. Εννέα λεπτά αργότερα ο Γάλλος διπλασίασε τα τέρματα του μετά τη σέντρα του Καλάμπρια και την κεφαλιά του που έκανε το 0-2.

Η Νάπολι δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 50′ με την υπέροχη προσπάθεια του Πολιτανο μειώσε σε 1-2 και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρασπαντόρι στο 63ο λεπτό.

Τζένοα-Σαλερνιτάνα 1-0 (35΄ Γκούντμουντσον)

Σασουόλο-Μπολόνια 1-1 (44′ Μπολόκα-3′ Ζίρκζε)

Λέτσε-Τορίνο 0-1 (41΄ Μπουοντζιόρνο)

Γιουβέντους-Βερόνα 1-0 (90+6΄ Καμπιάζο)

Κάλιαρι-Φροζινόνε 4-3 (72′ Οριστιάνο, 76′ Μακούνμπου, 90’+, 90’+ Παβολέτι-23′, 37′ Σούλε, 49′ Μπρεσιανίνι)

Μόντσα-Ουντινέζε 1-1 (27′ Κολπάνι-67′ Λούκα)

Ίντερ-Ρόμα 1-0 (81΄ Τιράμ)

Νάπολι-Μίλαν 2-2 (22΄,31΄ Ζιρού – 50΄ Πολιτάνο, 63΄ Ρασπαντόρι)