La Liga: Νίκες για Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης

Με Ντεμπελέ η Μπαρτσελόνα πήρε τους τρεις βαθμούς, με τον  Γκριεζμάν η Ατλέτικο.

Για την  11η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε την Μπέτις με 2-1 και πάτησε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε άνετα με 4-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν ανώτερη κόντρα στη Μπέτις η οποία προσπάθησε αλλά έπεσε πάνω στον Όμπλακ. Την ομάδα του Σιμεόνε την έβαλε μπροστά στο σκορ ο Γκριζεμάν στο 54’. Ο Γάλλος έκανε το 0-2 στο 71’. Στο 84’ ο Φεκίρ μείωσε με απίστευτη εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 90+1΄η Μπέτις άγγιξε την ισοφάριση με κεφαλιά του Μορένο που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Το 2-2 ωστόσο δεν έγινε, και η Ατλέτικο έφυγε με το διπλό.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα 4-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ στο 12΄ με τον Ντεμπελέ, ενώ έξι λεπτά αργότερα έγραψαν το 2-0, για να κλειδώσει το τρίποντο  ο Λεβαντόφσκι στο 22’. MVP του αγώνα ο Ντεμπελέ, ο οποίος εκτός από το πρώτο τέρμα, έβγαλε τις… ασίστ στα τρία γκολ που ακολούθησαν, καθώς ο Τόρες στο 73΄ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, μετά από σέντρα του Γάλλου επιθετικού.