La Liga: Νίκες για Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης

Με νίκες προχώρησαν Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι σε Ράγιο Βαγιεκάνο και Θέλτα, αντίστοιχα

Για την 26η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από το Βαγιέκας με 0-1 και η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 2-0 την Θέλτα.

Στο τρίτο παιχνίδι που έχει στην Μαδρίτη, η Ατλέτικο με πρωταγωνιστή τον Λόντι που πέτυχε δύο τέρματα στο 38′ και το 61ο λεπτό, επικράτησε με 2-0 της Θέλτα και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παραμένοντας στη Μαδρίτη, στο Βαγιεκας η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε από την έδρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο με 0-1 χάρη σε γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο 83ο λεπτό μετά την ασίστ του Βινίσιους Τζούνιορ και βρίσκεται στο +9 από την δεύτερη Σεβίλλη.

Στο Πάρμα Ντε Μαγιόρκα, η Βαλένθια με δράστη τον Γκάμπριελ Παουλίστα στο 4ο λεπτό πήρε το τρίποντο με 0-1, μετά από επτά συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Στο Αλφόνσο Πέρεθ, η Χετάφε μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2 με την Αλαβές. Οι Βάσκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Εσκαλάντε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η Χετάφε ισοφάρισε με τον Ουνάλ στο 55ο λεπτό και η Αλαβές πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το τέρμα του Μέντες ένα λεπτό αργότερα. Ο Ουνάλ με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση στο 72ο λεπτό έδωσε τον πόντο στους Μαδριλένους.