Παναιτωλικός -Βόλος: Λευκή ισοπαλία στο Αγρίνιο

Μοιρασιά στο Αγρίνιο μεταξύ του Παναιτωλικού και του Βόλου.

Για την 25η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο  Παναιτωλικός έμεινε στην λευκή 0-0 με τον Βόλο.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, απείλησαν στο 10΄ με σουτ του Μεντόσα που δεν βρήκε στόχο, είχαν δοκάρι στο 41΄ σε κεφαλιά του Νταγκό και άλλη μία καλή ευκαιρία στο φινάλε του α΄ μέρους, με κεφαλιά του Καρέλη που έφυγε άουτ. Ο Βόλος στο διάστημα αυτό είχε να αντιπαρατάξει μόνο τη φάση του 29ου λεπτού, όταν ο Ορόζ δεν μπόρεσε να κάνει την κοντινή προβολή στο γύρισμα του Φαν Βέερτ. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Φαν Βέερτ, το κοντινό σουτ του οποίου όμως δεν ήταν καλό και έδωσε την ευκαιρία στον Ανέστη να μπλοκάρει. Ο Ντουάρτε πήγε να βάλει ένα καταπληκτικό γκολ στο 70΄ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε εξίσου εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στα τελευταία λεπτά χάθηκαν διαδοχικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 90΄ η προβολή του Φαν Βέερτ στο 90΄ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαλής σταμάτησε τελευταία στιγμή τον Φερνάντες πριν σκοράρει και, στην αντεπίθεση του Παναιτωλικού, ο Καρέλης είδε την προσπάθειά του να περνά δίπλα από την εστία του Βόλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μάρτενσον, Μεντόσα (82΄ Βέργος), Χουχούμης, Μαλής, Κορνέλιους, Καρέλης, Λάρσον, Φλόρες, Νταγκό (72΄ Ντίας), Μόρσεϊ (33΄ Ντουάρτε)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Ρομέρο, Γκιουλέν, Πουρίτα (46΄ Μπαρτόλο), Σοάρες, Τσοκάνης, Ορόζ (81΄ Νίνης), Φερνάντες, Κορέα (46΄ Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ