La Liga: Νίκες για Βιγιαρεάλ και Σοσιεδάδ

Με νίκες έκλεισαν τη χρονιά η Βιγιαρεάλ και η Σοσιεδάδ

Για την 15η αγωνιστική της La Liga, η Βιγιαρεάλ και η Σοσιεδάδ πήραν τους τρεις βαθμούς και έκλεισαν νικηφόρα τη χρονιά.

H Σοσιεδάδ νίκησε με 2-0 την Οσασούνα στη «Reale Arena», επικρατώντας στο τοπικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, μπροστά από την Ατλέτικο, ενώ άφησαν τέσσερις βαθμούς πίσω τους τις Μπέτις και Μπιλμπάο. Χωρίς να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, η Σοσιεδάδ κατάφερε με τα γκολ των Μπράις Μέντεθ (22΄) και Σόρλοθ (64΄) να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Την ίδια ώρα στο «Εστάδιο ντε λα Θεράμικα», ένα γκολ του Φόιτ στο τέλος της αναμέτρησης, έδωσε στη Βιγιαρεάλ τη νίκη με 2-1 επί της Βαλένθια και την ανέβασε στην 7η θέση της κατάταξης. Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με τον Καβάνι στο 20ο λεπτό, αλλά ο Τσουκουέζε στο τέλος του πρώτου μέρους ισοφάρισε και με το γκολ του Φόιτ στο 88′ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Xιρόνα-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2 (34΄πεν. Καστεγιάνος, 76΄πεν. Σάιθ – 2΄ Καμέγιο, 62΄ Παλαθόν)

Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ελτσε 2-0 (56΄ Ζοάο Φέλιξ, 74΄ Μοράτα)

Χετάφε-Μαγιόρκα 2-0 (51΄,78΄ Μαγιοράλ)

Θέλτα-Σεβίλλη 1-1 (33΄ Βέιγκα – 54΄ Σάλας)

Κάντιθ-Αλμερία 1-1 (83΄ Πέρεθ – 40΄ Μελέρο)

Βαγιαδολίδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (83΄ πέν., 89΄ Μπενζεμά)

Μπαρτσελόνα-Εσπανιόλ 1-1 (7΄ Μάρκος Αλόνσο – 73΄πεν. Χοσέλου)

Σοσιεδάδ-Οσασούνα 2-0 (22΄ Μέντεθ, 64΄ Σόρλοθ)

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 2-1 (45΄ Τσουκουέζε, 88΄ Φόιτ – 20΄ Καβάνι)