Premier League: Στραβοπάτησαν η Μάντσεστερ Σίτι και η Νιούκαστλ

Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Σίτι παραχώρησαν από έναν βαθμό σε Λιντς και Έβερτον, κάνοντας την Άρσεναλ να χαμογελάει.

Για την 18η αγωνιστική της Premier League, η Νιούκαστλ έμεινε στη “λευκή” ισοπαλία με τη Λιντς και η Μάντσεστερ Σίτι χάρισε έναν βαθμό στην Έβερτον στο ισόπαλο με 1-1 παιχνίδι τους.

Σημαντική απώλεια στο Έτιχαντ για τη Μάντσεστερ Σίτι, καθώς μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Έβερτον στο μεταξύ τους 1-1. Οι Πολίτες προηγήθηκαν με τον Χάαλαντ στο 24′, ενώ η Έβερτον με την μόνη της προσπάθεια στην εστία, ευτύχησε να βρει δίχτυα με τον Γκρέι στο 64ο λεπτό και πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην μάχη της παραμονής.

Στο Σεντ Τζέιμς Πάρκ, Νιούκαστλ και Λιντς έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) με τους γηπεδούχους να είναι ανώτερη, αλλά να μπορούν να το αποδείξουν με ένα τέρμα που θα τους έδινε το τρίποντο.

Στο Βιτάλιτι Στέιντιουμ, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 0-2 της Μπόρνμουθ από το πρώτο μέρος με σκόρερ τον Αγιού στο 19′ και τον Έζε στο 36ο λεπτό.

Στο Κρέιβεν Κότατζ, η Φούλαμ νίκησε με 2-1 τη Σαουθάμπτον και ανέβηκε προσωρινά στις θέσεις για το Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ της νέας σεζόν. Το αυτογκόλ του Γουόρντ Πράους στο 32′ έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, ενώ ο ίδιος πήρε το αίμα του πίσω στο 56ο λεπτό και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Το τελικό 2-1 έγραψε ο Παλίνια στο 88′, ενώ ο Μίτροβιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε πέναλτι για να κλειδώσει την νίκη της ομάδας από το Λονδίνο.