La Liga: Νίκη με οδηγό Μπενζεμά για τη Ρεάλ, γκέλα για Μπιλμπάο

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Θέλτα και μείωσε κι άλλο τη διαφορά από την Ατλέτικο, ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπιλμπάο και Εϊμπάρ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Μπαλαΐδος επικρατώντας με 1-3 της Θέλτα, για την 28η αγωνιστική της La Liga.

Η “Βασίλισσα” με αυτή τη νίκη πλησίασε στους τρεις βαθμούς την πρωτοπόρο Ατλέτικο που αγωνίζεται αύριο (21/3) με την Αλαβές. Από την άλλη η Θέλτα βρίσκεται στην 11η θεση έχοντας 34 βαθμούς.

Ο Μπενζεμά ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα της Μαδρίτης. Ο Γάλλος σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, στο 20ο και 30ο λεπτό. Ο επιθετικός της Ρεάλ έβγαλε και την ασίστ στον Ασένσιο στο 93ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 40′ με τον Μίνα.

Στο Σαν Μαμές η Αθλέτικ Μπιλμπάο γκέλαρε απέναντι στην Εϊμπάρ, καθώς ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Η ομάδα της Μπιλμπάο βρίσκεται 9η με 53 πόντους, ενώ η Εϊμπάρ παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού έχοντας 23 βαθμούς.

Το σκορ διαμορφώθηκε στα πρώτα 17 λεπτά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με ωραίο σουτ του Μπερτσίτσε. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης στο 17ο λεπτό με τον Κίκε.