La Liga: Νίκη… Champions League για την Ατλέτικο Μαδρίτης

“Αγκαλιά” με τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης

Στο ντέρμπι της τετράδας, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Μπιλμπάο στο Μετροπολιτάνο

Οι “ροχιμπλάνκος” ξέφυγαν με +6 βαθμούς από τους Βάσκους, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε, μόνο εάν αυτοκτονήσουν θα χάσουν το «τρένο» για την έξοδο στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Oι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με τον Νε Πολ στο 14ο λεπτό και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρονου η ομάδα του Βαλβέρδε έφερε το ματς στα ίσια με τον Νίκο Γουίλιαμς (1-1). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέρασαν πάλι μπροστά με το τέρμα του Κορέα στο 52′ και στο 80′ με το αυτογκόλ του Σιμόν, κλείδωσαν το τρίποντο  και διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Νωριτερα, η Θέλτα ήταν αυτή που «καιγόταν» για ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Μεντιθορόθα», η Αλαβές ήταν εκείνη που κυριάρχησε και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 3-0.

Ο Τζουλιάνο Σιμεόνε και ο Χουρίντι σκόραραν στο πρώτο δεκάλεπτο του β΄ μέρους και ο Μπεναβίδες στο φινάλε «σφράγισε» το «τρίποντο» για την ομάδα της Βιτόρια, με τους φιλοξενούμενους να γλιτώνουν από συντριβή χάρη στον τερματοφύλακα Γκουαϊτα.

Ο Τάσος Δουβίκας ήταν βασικός, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει τη Θέλτα (αντικαταστάθηκε στο 73΄), η οποία περιμένει πλέον το κυριακάτικο (28/4) ματς της Κάντιθ με τη Μαγιόρκα, αφού μία νίκη των γηπεδούχων θα τη βάλει σε μεγάλους… μπελάδες.

Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (29΄ Γκιουλέρ)

Λας Πάλμας-Xιρόνα 0-2 (26΄ Νταβίντ Λόπεθ, 57΄πεν. Νόβμπικ)

Αλμερία-Χετάφε 1-3 (41΄ Λοσάνο – 27΄, 48΄ Γκρίνγουντ, 61΄ Μάτα)

Αλαβές-Θέλτα 3-0 (48΄ Σιμεόνε, 54΄ Χουρίντι, 86΄ Μπεναβίδες)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1 (15′ Ντε Πολ, 52′ Κορέα, 80′ αυτ. Ουνάι Σιμόν – 45΄ Νίκο Γουίλιαμς)