Premier League: Έ-χάσε την ευκαιρία για την νίκη η Τσέλσι

Δεν έφυγε με το τρίποντο η Τσέλσι από το «Βίλα Παρκ» κόντρα στην Άστον Βίλα.

Για την 35η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, Άστον Βίλα και Τσέλσι έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Τώρα η Άστον στρέφει το βλέμμα της στο ματς με τον Ολυμπιακό για το Conference League με δυο σημαντικές απουσίες αυτές των Μαρτίνες και  Τιλεμανς.

Οι «χωριάτες» προηγήθηκαν με  2-0 στο πρώτο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Κουκουρέγια στο 4΄ και  Μόργκαν Ρότζερς στο 42΄. Οι «μπλε» απάντησαν μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τον Μαντουέκε στο 62΄ και Γκάλαχερ στο 81’.

Στις καθυστερήσεις  λίγο έλειψε να γίνει η ολοκληρωτική ανατροπή αλλά το γκολ που πέτυχε ο Ντισασί ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ μετά από παρέμβαση του VAR, η απόφαση  ξεσήκωσε εντονότατες διαμαρτυρίες μετά το τελικό σφύριγμα.

To αποτέλεσμα αυτό διατηρεί την ομάδα του Ουνάι Έμερι στην 4η θέση με επτά βαθμούς διαφορά από την Τότεναμ που έχει τρία ματς λιγότερα.