La Liga: Νίκη στο τέλος για τη Βαλένθια

Η Βαλένθια πήρε τη νίκη στο 89′ στην έδρα της Σεβίλλης.

Στην πρεμιέρα της La Liga, η Βαλένθια έφυγε με το διπλό με 1-2 από το «Σάντσεθ Πιθχουάν» επί της Σεβίλλης.

Οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ στο 60’, όταν μετά από ανάπτυξη, ο Ντιακαμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Η Σεβίλλη ισοφάρισε στο 70’ με τον Εν Νεσίρι να σκοράρει με κεφαλιά ύστερα από γέμισμα.

Οι Ανδαλουσιανοί στο 80’ έμειναν με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μπαλντέ για σκληρό μαρκάρισμα.

Και τελικά στο 89’ η Βαλένθια έκανε το 1-2 με τον Γκουερά.

Νωρίτερα, με «διπλό» συνδύασε την έξοδό της στην Αλμερία, 2-0, η Ράγιο Βαγιεκάνο, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της LaLiga. Από το σημείο του πέναλτι στο 20ό λεπτό, ο Παλαθόν άνοιξε το σκορ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ πάλι με πέναλτι οκτώ λεπτά αργότερα ο Ντέκα.