Στο 94’μοιρασιά για την Λιλ

Σώθηκε στο παραπέντε η Λιλ.

Για την 1η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, η Νις και η Λιλ κόλλησαν στο ισόπαλο αποτέλεσμα  1-1.

Οι «Νικαιώτες» μπήκαν πολύ δυνατά και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 11’ με τον  Μπογκά λίγο αργότερα  άνοιξαν το σκορ στο 19’ με τον Λαμπόρντ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Νις έπαιζε συντηρητικό ποδόσφαιρο αντέχοντας στην πίεση της Λιλ. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη  η Λιλ βελτιώθηκε και αύξησε την πίεση στην σκληρή άμυνα των γηπεδούχων . Οι «Λιλουά» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μοφί στο 41’, ο ίδιος παίκτης στο 57’ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.