La Liga: Νίκη της Μαγιόρκα επί της Σεβίλλης, «άλωσε» το Μαδριγάλ η Σοσιεδάδ

Πέρασε σαν “σίφουνας” από την έδρα της Βιγιαρεάλ η Σοσιεδάδ, εντός έδρας νίκη για τη Μαγιόρκα

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Μαγιόρκα και η Σοσιεδάδ.

Η Μαγιόρκα επικράτησε 1-0 της Σεβίλλης στο «Estadi Mallorca Son Moix». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Λάριν με διαγώνιο σουτ στο 11ο λεπτό και πανηγύρισε τη νίκη μετά από δέκα αγωνιστικές. Σημαντική η βοήθεια και του τερματοφύλακα, Ραΐκοβιτς, ο οποίος με σημαντικές επεμβάσεις, κράτησε το μηδέν στην εστία των γηπεδούχων και έδωσε τη νίκη για τους νησιώτες.

Η Σοσιεδάδ πέρασε σαν σίφουνας από το Μαδριγάλ, νικώντας με 0-3 τη Βιγιαρεάλ. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν ο Μερίνο στο 38′, ο Ζουμπιμέντι στο 41′ και ο Κούμπο στο 45′. Οι Βάσκοι ανέβηκαν στην 5η θέση της κατάταξης, έχοντας 29β και άφησαν τους γηπεδούχους στην 13η θέση με 16β.

Χετάφε-Βαλένθια 1-0 (87′ Μαγιοράλ)

Αλαβές-Λας Πάλμας 0-1 (31′ Ροντρίγκες)

Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (66′ Ρουιμπάλ – 53′ Μπέλιγκχαμ)

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-3 (38’ Μερίνο, 41’ Θουμπιμέντι, 45+4’ Κούμπο)

Μαγιόρκα-Σεβίλλη 1-0 (11′ Λάριν)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλμερία (15:00)

Γρανάδα-Μπιλμπάο (17:15)

Κάντιθ-Οσασούνα (19:30)