Serie A: Άνετα η Ίντερ, ήττα της Μίλαν από την Αταλάντα

Νίκη και κορυφή για Ίντερ, ήττα στο Μπέργκαμο για τη Μίλαν

Στο πλαίσιο της 15η αγωνιστικής της Serie A, άνετη νίκη πήρε η Ίντερ, ενώ η Μίλαν έχασε στις καθυστερήσεις από την Αταλάντα και η Λάτσιο “κόλλησε” στη Βερόνα.

Τρία γκολ μέσα σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο έφταναν και περίσσευαν για την Ίντερ, που έφτασε στη νίκη με το τελικό 4-0 και παραμένει στην κορυφή. Στο 37′ ο Τσαλχάνογλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0, για να κάνει το 2-0 στο 42′ ο Ντι Μάρκο και στο 44′ το 3-0 ο Τουράμ, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό 4-0 για την τους “νερατζούρι” πέτυχε ο ΛΑουτάρο Μαρτίνες στο 84ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Μίλαν γνώρισε την ήττα με 3-2 στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λούκμαν (38′), για να ισοφαρίσει για τους «ροσονέρι» ο Ζιρού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Οι «μπεργκαμάσκι» ήταν όμως καλύτεροι και στην επανάληψη και ο Λούκμαν βρήκε ξανά δίχτυα στο 55ο λεπτό. Στο 80′ ο Γιόβιτς ισοφάρισε για την ομάδα του Μιλάνου (2-2), αλλά στο 90+5′ ο Μουριέλ χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Συνεχίζει να προβληματίζει η Λάτσιο, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε στην έδρα της Βερόνα (1-1) και έμεινε ακόμη πιο μακριά από την κορυφή, αυξάνοντας την πίεση στον Μαουρίσιο Σάρι, ο οποίος μόνο ασφαλής δεν πρέπει να νιώθει στον πάγκο των «λατσιάλι». Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε με τον Ζακάνι (23′), αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και την πέτυχαν με τον Ανρί στο 70ο λεπτό, ενισχύοντας τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Να σημειωθεί πως από το 77′ η Βερόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντούντα.

Γιουβέντους-Νάπολι 1-0 (51΄ Γκάτι)

Βερόνα-Λάτσιο 1-1 (70′ Ανρί-23′ Ζακάνι)

Αταλάντα-Μίλαν 3-2 (38′, 55′ Λούκμαν, 90’+ Μουριέλ-45’+ Ζιρού, 80′ Γιόβιτς)

Ίντερ-Ουντινέζε 4-0 (37΄ Τσαλχάνογλου, 42΄ Ντιμάρκο, 44΄ Τιράμ, 84΄ Μαρτίνες)