La Liga: Νίκησε την Οσασούνα και βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο η Μπαρτσελόνα

Με τέρμα του Τζόρντι Άλμπα στο 85′, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Οσασούνα και με νίκη την επόμενη αγωνιστική, κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο.

Για την 33η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Οσασούνα στο Καμπ Νου και βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω από την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο τέλος της αναμέτρησης, οι “Μπλαουγκράνα” βρίσκονται στους 82 βαθμούς, δώδεκα πάνω από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και η Οσασούνα παρέμεινε στους 44 βαθμούς και στην 9η θέση τρεις βαθμούς πίσω από την 7η Αθλέτικ Μπιλμπάο που παίρνει το εισιτήριο για το επόμενο Conference League.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τζόρντι Άλμπα στο 85ο λεπτό. Ο Ισπανός πλάγιος αμυντικός πήρε την μπάλα από τον Ντε Γιονγκ και με σουτ στην απέναντι γωνία έδωσε το τρίποντο στους Καταλανούς. Η Οσασούνα αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 27ο λεπτό, κακθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Εράντο.

Αλμερία-Ελτσε 2-1 (22΄ Λέο Μπαπτιστάο, 52΄ Εμπάρμπα – 90΄+1 Πόνσε)

Μπαρτσελόνα-Οσασούνα 1-0 (85΄ Αλμπα)