Παρτίζαν-Ρεάλ Μαδρίτης: Τάβαρες και Νάιτζελ-Γουίλιαμς Γκος κράτησαν ζωντανή τη Ρεάλ στο Βελιγράδι

Η Ρεάλ με τον Τάβαρες να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ και τον Νάιτζελ-Γουίλιαμς Γκος να τον ακολουθεί νίκησε την Παρτίζαν στο Βελιγράδι και έμεινε ζωντανή στη σειρά.

Η Ρεάλ, παρόλο που βρέθηκε ακόμα και με 15 πόντους πίσω στο σκορ, κατάφερε να νικήσει στο Game 3 των πλέι-οφ την Παρτίζαν με 82-80, να μειώσει το σκορ και να μείνει ζωντανή στη σειρά.

Ο Έντι Ταβάρες αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από κομβικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τελικές πάσες, 3 κλεψίματα, 3 τάπες και 3 κερδισμένα φάουλ σε μια στατιστική που εξαργυρώθηκε με 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήριο δεν ήταν μόνος του καθώς είχε άξιο συμπαραστάτη τον Γκος ο οποίος συμπλήρωσε 22 πόντους και έβαλε ένα κομβικό τρίποντο στα 24.8″ πριν το φινάλε.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Ρεάλ ήταν η άμυνα της η οποία άρχιζε να λειτουργεί από τη δεύτερη περίοδο και μετά όταν και άρχιζε να ροκανίζει το εις βάρος της σκορ παιρνόντας στο τέλος της τρίτης περιόδου μπροστά με 3 πόντους(48-45).

Από εκείνο το σημείο και στην 4η περίοδο η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με την πλάστιγγα της νίκης να γέρνει προς την μεριά της Ρεάλ με το τρίποντο μαχαιριά του Γκος στα 24,8 πριν το φινάλε.

Ακολούθησε ένα σετ βολών από τον Χεζόνια (78-82) κι ένα καλάθι του ΛεΝτέι στα 3″ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης (80-82). Στην τελευταία φάση ο Άνταμ Χάνγκα έκανε λάθος, ο Τζέιμς Νάναλι έκλεψε την μπάλα, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει για να στείλει το ματς στην παράταση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ. Ντιφαλά, Μόγκουλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 15 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς (0/3 σουτ), Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς 15 (2), Παπαπέτρου 4 (1), Έξουμ 11, Νάναλι 13 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 6 (2/6 τρίποντα), Μάνταρ 12 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 22 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ράντολφ 1, Φερνάντεθ 6 (2), Χάνγκα 3 (1/5 σουτ), Χεζόνια 2 (1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Κορνελί, Ταβάρες 26 (11/14 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος, 3 μπλοκ), Γιουλ, Μούσα 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).