La Liga: Ο Αραούχο “έσωσε” τη Μπαρτσελόνα

Με τέρμα του Αραούχο στις καθυστερήσεις, η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από την έδρα της Σοσιεδάδ

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε 0-1 τη Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν, για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Ο Ρόναλντ Αραούχο «λύτρωσε» τη Μπάρτσα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το γκολ του 24χρονου αμυντικού η ομάδα του Τσάβι πέτυχε τεράστιο «διπλό», αντιδρώντας με τον ιδανικότερο τρόπο μετά την εντός έδρας ήττα στο clasico πριν από μία εβδομάδα, με 2-1 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα της Βαρκελώνης με το «τρίποντο» αυτό, μείωσε στο -4 από την (προσωρινά) πρωτοπόρο Xιρόνα, ενώ για τους Βάσκους ήταν η πρώτη ήττα μετά από 2 αγωνιστικές (νίκη και ισοπαλία).

Λας Πάλμας-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (51΄ Κίριαν, 75΄ Ραμίρες – 83΄ Μοράτα)

Οσασούνα- Xιρόνα 2-4 (25΄, 55΄ Μπούντιμιρ – 16΄ Μαρτίν, 71΄ Ντόβμπικ, 80΄ Τσιγκάνκοφ, 90΄ Αλέις Γκαρσία)

Μπέτις-Μαγιόρκα 2-0 (7΄ Γουίλιαν Ζοσέ, 65΄ Αγιόθε Πέρεθ)

Θέλτα-Σεβίλλη 1-1 (22΄ Στάρφελτ – 84΄ Εν Νεσίρι)

Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 0-1 (90΄+4 Αραούχο)