Serie A: Σόκαρε τη Μίλαν η Ουντινέζε, “διπλά” για Ίντερ και Νάπολι

Με το διπλό έφυγε από το Σαν Σίρο η Ουντινέζε, τις εκτός έδρας νίκες πήραν η Νάπολι και η Ίντερ

Για την 11η αγωνιστική της Serie A, τις εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Ουντινέζε, η Νάπολι και η Ίντερ.

Ήττα-σοκ υπέστη η Μίλαν στο Σαν Σίρο από την Ουντινέζε με 0-1. Ο Ρομπέρτο Περέιρα ευστόχησε στο πέναλτι στο 63ο λεπτό, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας τεράστια νίκη στην Ουντινέζε, η οποία ήταν και η πρώτη της στη Serie A την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ίντερ που επικράτησε 1-2 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο. Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν χάρη στα τέρματα των Τσαλχάνογλου (40΄ πεν.) και Λαουτάρο Μαρτίνες (57΄). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Σκαμάκα στο 61′. Στο τέλος η Αταλάντα ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τολόι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων,

Σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε απόλυτα, η Νάπολι επικράτησε 0-2 στο Σαλέρνο της ουραγού Σαλερνιτάνα. Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν νωρίς (13΄) με τον Ρασπαντόρι και έχασαν σωρεία ευκαιριών, πριν «σφραγίσει» το αποτέλεσμα ο Ελμάς στο 82΄

Μπολόνια-Λάτσιο 1-0 (46΄ Φέργκιουσον)

Σαλερνιτάνα-Νάπολι 0-2 (13΄ Ρασπαντόρι, 82΄ Ελμάς)

Αταλάντα-Ίντερ 1-2 (61΄ Σκαμάκα – 40΄ πεν. Τσαλχάνογλου, 57΄ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Μίλαν-Ουντινέζε 0-1 (63΄ πεν. Περέιρα)