La Liga: Ο Ντε Γιονγκ έσωσε τη Μπαρτσελόνα, γκέλα για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Τις εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Μπαρτσελόνα, η Οσασούνα και η Μπιλμπάο, απώλεια βαθμών για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Για την 22η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Αλαβές, η Ρεάλ Μαδρίτης “σκόνταψε” με την Έλτσε, ενώ τις εκτός έδρας νίκες πήραν οι Μπιλμπάο και Οσασούνα. Ισοπαλία για Σοσιεδάδ και Χετάφε.

Η Μπαρτσελόνα με “σωτήρα” τον Φρένκι Ντε Γιονγκ που σημείωσε το γκολ της νίκης στο 87′ ,κατάφερε να φύγει με το διπλό (0-1) από τη Βιτόρια κόντρα στην Αλαβές κι ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας (35β), έναν βαθμό πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε να χάνει στο Σαντιάγο Μπερναμπέου από την Έλτσε με 0-2 στο 82′, ωστόσο κατάφερε να βρει τον τρόπο να πετύχει δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Έτσι η “Βασίλισσα” έμεινε στο +4 από τη 2η Σεβίλλη, στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ράγιο, καθώς επικράτησε της Βαγιεκάνο με 0-1. Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 30′ ο Σεράνο.

Σπουδαία νίκη πήρε η Οσασούνα στην έδρα της Γρανάδα με 0-2. Στο 65′ ο Νταβίντ Γκαρσία και στο 89′ ο Κίκε Γκαρσία διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Χετάφε πήρε σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία της, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Σοσιεδάδ στο Σαν Σεμπαστιάν. Από την άλλη, οι Βάσκοι έχασαν έδαφος για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Εσπανιόλ-Μπέτις 1-4 (14΄ Ντε Τομάς – 31΄ πέν., 53΄ Ιγκλέσιας, 36΄ Ροντρίγκες, 76΄ Γουίλιαν Χοσέ)

Λεβάντε-Κάντιθ 0-2 (34΄ Νεγκρέδο, 74΄ Σάντσεζ)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 3-0 (12΄ αυτ. Ρούσο, 34΄ Τριγκέρος, 87΄πεν. Παρέχο)

Σεβίλλη-Θέλτα 2-2 (71΄ Πάπου Γκόμες, 74΄ Τόρες – 37΄ Σέρβι, 40΄ Άσπας)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-2 (64΄ Κούνια, 90+1΄ Κορέα, 90+3΄ Ερμόσο – 25΄ Μούσα, 44΄ Ντούρο)

Γρανάδα-Οσασούνα 0-2 (65΄ Ντ. Γκαρσία, 90΄ Κ. Γκαρσία)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ελτσε 2-2 (82΄ Μόντριτς, +90΄ Μιλιτάο – 42΄ Μπογιέ, 76΄ Μιλα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1 (30΄ Σερανο)

Σοσιεδάδ-Χετάφε 0-0

Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-1 (87΄ Φρένκι ντε Γιονγκ)