Μίλαν – Γιουβέντους: “Χ”άρηκε η Ίντερ

«Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι μεταξύ Μίλαν και Γιουβέντους

Στο Σαν Σίρο, Μίλαν και Γιουβέντους έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) ενόψει της 23ης της Serie Α’.

Κερδισμένη από αυτό το αποτέλεσμα η Ίντερ, που κράτησε τη βαθμολογική διαφορά από τους “ροσονέρι”, καθώς βρίσκεται στην κορυφή με 53β (έχει κ αγώνα λιγότερο), με τη Μίλαν να μένει στην 3η θέση με 49β. Από την άλλη, η Γιούβε είναι στην 5η θέση με 42β.

Η ομάδα του Πιόλι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις καλές στιγμές και η Γιουβέντους είχε σε καλή ημέρα τον Σέσνι.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν από πλευράς Γιουβέντους με το σουτ του Κουαδράδο στο 2ο λεπτό που δεν ανησύχησε τον Μενιάν.

Η Μίλαν απάντησε με την προσπάθεια του Λεάο στο 8ο λεπτό που έφυγε εκτός εστίας.

Ο Κουδράδο είχε ακόμα μια τελική στο 12′ όμως το τελείωμα του έφυγε λίγο άουτ.

Ο Σέσνι έδινε εξαιρετικά αντανακλαστικά στο 20′ μετά το σουτ του Λεάο από πλεονεκτική θέση ύστερα από συνεργασία με τον Μεσίας.

Στο 30′ ήταν η σειρά του Καλαμπρια να δοκιμάσει το πόδι του όμως το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και έτσι έμεινε το μηδέν για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51′ ο Μοράτα με κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στη συνέχεια η Μίλαν σε πλήθος περιπτώσεων απείλησε τον Σέσνι με σουτ, ωστόσο δεν μπόρεσε να το νικήσει, χαρακτηριστικά παραδείγματα ήταν τα σουτ των Λεάο, Ερνάντες και Ζιρού, στο 56′, το 63′ και 70′ αντίστοιχα που είχαν νικητή τον Πολωνό πορτιέρε.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέσμα και με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό.