La Liga: Ο Σουάρες έδωσε τον βαθμό στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Σοσιεδάδ έφτασε κοντά στη νίκη, αλλά… υπολόγισε χωρίς τον Σουάρες, ο οποίος έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σοσιεδάδ στο Wanda Metropolitano, για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Δύο τέρματα του Σουάρες σε διάστημα 16 λεπτών, διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 για την Ατλέτικο, στερώντας δύο πολύτιμους βαθμούς από την Σοσιεδάδ, η οποία με το βαθμό που απέσπασε απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Η βασκική ομάδα είναι μόνη πρώτη με 21β., έχοντας στη δεύτερη θέση με 20β τις Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλλη. Από την άλλη οι πρωταθλητές Ισπανίας βρίσκονται στην 4η θέση με 18β,

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Μαδριλένους με το τέρμα του Σόρλοθ στο 7ο λεπτό. Στο 48΄ οι Βάσκοι έκαναν το 0-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ισάκ. Στη συνέχεια άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Σουάρες στο 61΄ με κοντινή κεφαλιά μείωσε σε 1-2, για να ισοφαρίσει στο 77΄ με πέναλτι (2-2). Μέχρι το τέλος πίεζε η ομάδα του Σιμεόνε για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε.

Αναλυτικά η 10η αγωνιστική:

Παρασκευή 22/10

Οσασούνα-Γρανάδα 1-1 (45′ Άβιλα-90′ Μοντόρο)

Σάββατο 23/10

Βαλένθια-Μαγιόρκα 0-2 (90’+3′ Γκέδες, 90’+8′ Γκαγιά – 32′ Άνχελ, 38′ αυτ. Ντιακαμπί)

Κάντιθ-Αλαβές 0-2 (6′, 90’+1′ Χοσέλου)

Έλτσε-Εσπανιόλ 2-2 (23′ Μπογέ, 84′ Μπενεντέτο – 51′ Μορλάνες, 52′ Ντε Τομάς)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βιγιαρεάλ 2-1 (14′ Γκαρσία, 77′ Μουνιαΐν – 32′ Κοκλέν)

Κυριακή 24/10

Σεβίλλη-Λεβάντε 5-3 (8’ Τόρες, 24’ Μιρ, 38’ Κάρλος, 50’ Μουνίρ, 64’ Φερνάντο – 33’, 55’ Μοράλες, 61’ Μελέρο)

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (90+6’ Αγουέρο – 32’ Αλάμπα, 90+4’ Βάσκεθ)

Μπέτις-Ράγιο Βαγιεκάνο 3-2 (22’ Μορένο, 27’ Χουάνμι, 75’ Γουίλιαν – 45+1’ Ντέκα, 65’ Γκαρσία)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2 (61’, 77’ Σουάρες – 7’ Σόρλοθ, 48’ Ισάκ)