Μαρσέιγ-Παρί Σεν Ζερμέν: «Λευκή» ισοπαλία στο γαλλικό ντέρμπι

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της Γαλλίας μεταξύ Μαρσέιγ και Παρί Σεν Ζερμέν.

Για την 11η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, Μαρσέιγ και Παρί Σεν Ζερμέν δεν βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, μετά το ισόπαλο 0-0 στο Βελοντρόμ.

Η φιλοξενούμενη Παρί με αυτόν τον βαθμό παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά επτά βαθμών από την δεύτερη Λανς με 28β έναντι 21β, ενώ η ομάδα της Μασσαλίας συγκατοικεί στην 4η θέση με την Ρεν με 18β.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν από ένα ακυρωθέν τέρμα, η μεν Μαρσέιγ στο 21′ με τον Αρκάντιους Μίλικ που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από το VAR, ενώ νωρίτερα η ομάδα του Ποτσετίνο είχε βρει τον δρόμο για τα δίχτυα με το αυτογκόλ του Πέρες στο 14ο λεπτό, όμως η φάση μετά από απόφαση του VAR ξεκίνησε από οφσάιντ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά λιγοστές φάσεις ήταν αξιόλογες. Φωτεινές εξαιρέσεις ήταν το σουτ του Μέσι στο 26′ που ανάγκασε τον Πάου Λόπες σε εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ και την κεφαλιά του Ρόσιερ μετά την σέντρα του Παγιέ στο 66′ και παρόλο που η Παρί είχε μείνει νωρίτερα με παίκτη λιγότερο λόγω της απευθείας κόκκινης του Χακίμι.

Οι Μασσαλοί δεν το εκμεταλλεύτηκαν και μοιραία έμεινε η ισοπαλία. Για τους Παριζιάνους ήταν η δεύτερη απώλεια στο πρωτάθλημα και πρώτη ισοπαλία μετά από 11 ματς.