La Liga: Ο Βάσκεθ λύτρωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης, νίκη-ανάσα για τη Μαγιόρκα

Απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Αλαβές με το τέρμα του Βάσκεθ η Ρεάλ Μαδρίτης, σημαντική νίκη με ανατροπή πέτυχε η Μαγιόρκα

Για την 18η αγωνιστική της La Liga, τις νίκες πανηγύρισαν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μαγιόρκα, ενώ ισόπαλοι ήρθαν οι αγώνες Μπέτις-Χιρόνα και Κάντιθ-Σοσιεδάδ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε νικήτρια με 0-1 από την έδρα της Αλαβές. Η ομάδα του Αντσελότι πήρε δύσκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς οι “μερένγκες” είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 54′ με τον Νάτσο να δέχεται την κόκκινη κάρτα. Όμως το τέρμα του Λούκας Βάσκεθ στο 90+2′ έδωσε το τρίποντο στη “Βασίλισσα” και την ανέβασε στην κορυφή, όπου ισοβαθμεί με τη Χιρόνα.

Μετά από τρεις σερί νίκες, η Χιρόνα «στραβοπάτησε» στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» απέναντι στη Μπέτις, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το πέναλτι του Ντόβμπικ στο 39′, αλλά η ομάδα της Σεβίλλης ισοφάρισε στο 88ο λεπτό με τον Πετσέλα.

Σημαντική νίκη με ανατροπή πήρε η Μαγιόρκα στην έδρα της, επικρατώντας με 3-2 της Οσασούνα. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 18 βαθμούς, με τους Βάσκουν να παραμένουν στους 19 βαθμούς

Χωρίς νικητή και γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Κάντιθ και στη Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι έμειναν στο -4 από τις Μπιλμπάο και Ατλέτικο Μαδρίτης, που «μοιράζονται» την τέταρτη θέση.

Ράγιο Βαγιεκάνο-Βαλένθια 0-1 (61’ Κανός)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 3-3 (44’, 69’πέν. Γκριεζμάν, 63’ Μοράτα – 53’, 90’+3’πέν. Μαγιοράλ, 87’ Οσκαρ)

Γρανάδα-Σεβίλλη 0-3 (23’ Πεντρόσα, 32’ Οκάμπος, 49’ Ράμος)

Μπαρτσελόνα-Αλμερία 3-2 (33΄ Ραφίνια, 60΄,83΄ Σέρτζι Ρομπέρτο – 41΄ Λέο Μπαπτιστάο, 71΄ Γκονζάλεθ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λας Πάλμας 1-0 (90΄+4 Γκόμεθ)

Βιγιαρεάλ-Θέλτα 3-2 (13΄ Πεντράθα, 40΄ Μαντί, 48΄ πεν. Παρέχο – 52΄ Δουβίκας, 57΄ Λάρσεν)

Μπέτις-Χιρόνα 1-1 (88΄ Πετσέλα – 39΄ πεν. Ντόβμπικ)

Κάντιθ-Σοσιεδάδ 0-0

Μαγιόρκα-Οσασούνα 3-2 (12′ Νάστασιτς, 53′ Ντάνι Ροντρίγκες, 62′ Ράγιο – 7′ Πάμπλο Ιμπάνιεθ, 90+1′ Ραούλ Γκαρσία)

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (90+2′ Λούκας Βάσκεθ)