La Liga: Πάλι ο Μπέλινγκχαμ «σωτήρας» για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Με γκολ του Μπέλινγκχαμ στις καθυστερήσεις, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε τη Χετάφε

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Χετάφε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, για την 4η αγωνιστική στη La Liga.

Με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ να «χτυπά» στις καθυστερήσεις και να σκοράρει σε τέταρτο διαδοχικό ματς από το ξεκίνημα της σεζόν, η ομάδα του Αντσελότι πέτυχε το 4Χ4 στο πρωτάθλημα, έχοντας το απόλυτο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Μπόρχα Μαγιοράλ στο 11ο λεπτό (0-1)

Η “Βασίλισσα” πίεσε στη συνέχεια, έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες (δύο δοκάρια με Καρβαχάλ και Ροντρίγκο και 26 τελικές!) και στο φινάλε δικαιώθηκε για την επιμονή της. Ο Χοσέλου στο 47’ έφερε το ματς στα ίσια (!-1) και στο 90+5′ ο Μπέλινγκχαμ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα και με κοντινό πλασέ, έδωσε τη νίκη στους “μερένγκες”.

Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 3-1 (18΄ Ράμος, 30΄πεν, 50΄ Μακίς – 10΄ Σόρλοτ

Αλμερία-Θέλτα 2-3 (54΄ Ακιέμε, 68΄ Αρίμπας – 24΄ Νούνιες, 33΄ Λάρσεν, 87΄ Σβέντμπεργκ)

Σοσιεδάδ-Γρανάδα 5-3 (9΄,44΄ Κούμπο, 59΄ Θουμπιμέντι, 67΄ Μπαρενετσέα, 76΄αυτ. Μπος – 35΄αυτ. Λε Νορμάντ, 83΄ Μπογιε, 90΄+9 Θαραγόθα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε 2-1 (47΄ Χοσέλου, 90΄+5 Μπέλινγκχαμ – 11΄ Μαγιοράλ)

Αλαβές-Βαλένθια 19:30

Μπέτις-Ράγιο Βαγεκάνο 22:00