Premier League: Τεράστια νίκη για τη Νότιγχαμ Φόρεστ, “πεντάρα” η Τότεναμ, χατ-τρικ για Χάαλαντ

Ασταμάτητη η Σίτι, θρίαμβος για την Τότεναμ του Ποστέκογλου, τεράστια νίκη για Νότιγχαμ Φόρεστ.

Για την 4η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε εύκολη νίκη επί της Φούλαμ, η Τότεναμ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Μπέρνλι, ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ έκανε μεγάλη εμφάνιση για να κερδίσει εκτός έδρας την Τσέλσι.

Στο «Turf Moor» η Τότεναμ επικράτησε εύκολα της Μπέρνλι με 2-5. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Φόστερ για το 1-0.  Στο 16’ τα «σπιρούνια» αντέδρασαν και ισοφάρισαν όταν σε κόντρα επίθεση ο Σόλομον πήρε τη μπάλα και έδωσε στον Σον που σκόραρε γράφοντας το 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ρομέρο με «οβίδα» εκτός περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Άγγλου Ποστέκογλου. Το δεύτερο ημίχρονο «ανήκε» στην Τότεναμ καθώς πέτυχε τρία γκολ σε δώδεκα λεπτά (Μάντισον 54′, Σον 63′, 66′), διαμορφώνοντας το 1-5. Η Μπέρνλι κατάφερε να μειώσει στο 90+4′ με τον Μπράουνγουιλ (2-5). Με το χατ-τρικ του ο Σον έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα χατ-τρικ στην ιστορία της Premier League ξεπερνώντας θρύλους όπως οι Ντρογμπά, Κριστιάνο Ρονάλντο, Λάμπαρντ, Ανελκά κ.α.

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Νότιγχαμ Φόρεστ επί της Τσέλσι στο «Stamford Bridge» με 0-1. Ο Αβονίγι με υπέροχη πάσα βρήκε τον Ελάνγκα που χωρίς πρόβλημα σκόραρε δίνοντας τους σημαντικούς τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει την αήττητη πορεία της επικρατώντας άνετα της Φούλαμ με 5-1. Οι «πολίτες» άνοιξαν το σκορ (31’) με ωραία συνεργασία των Χάαλαντ και Άλβαρεζ. Ο Νορβηγός βρήκε τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή και ο Αργεντίνος έστειλε με ψυχραιμία τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Ριμ. Στο 33ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Έντερσον δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα σε διαγώνιο πλασέ στην κίνηση που έγινε από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Ριμ ήρθε ως τρέιλερ και προώθησε τη μπάλα από κοντά για το 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Φόντεν εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Άκε με κεφαλιά νίκησε τον Λένο, για να βάλει μπροστά στο σκορ την Σίτι 2-1. Στο 58′ οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ της Σίτι έδρασαν και πάλι αλλάζοντας ρόλους. Ο Άλβαρες έγινε δημιουργός περνώντας κάθετη πάσα και ο Χάαλαντ ήταν ο εκτελεστής, με τον Νορβηγό να στέλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διεύρυνε το προβάδισμα για τη Σίτι και στο 90+5΄έγραψε το τελικό 5-1.

Η Μπόρνμουθ έχασε τη νίκη στις καθυστερήσεις απέναντι στη Μπρέντφορντ και ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με 2-2. Στο 7ο λεπτό ο Γιένσεν έβαλε σε «θέση» οδηγού τις «μέλισσες» (1-0), αλλά ο Σολάνκε στο 30′ ισοφάρισε (1-1). Τη νίκη για τη Μπόρνμουθ υπέγραψε ο Μπρουκς με σουτ σε κενή εστία 1-2. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 90+3′ ο Μπεούμο.

Νωρίτερα, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Έβερτον έμειναν ισόπαλες 2-2 στο «Bramall Lane» σε ένα παιχνίδι με έντονες συκγινήσεις μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντουκουρέ στο 14′ (0-1), ωστόσο η Σέφιλντ έφερε το ματς σε ισορροπία με γκολ του Άρτσερ στο 33’ (1-1). Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είδε το πλασέ του να χτυπάει πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στο πίσω μέρος του κεφαλιού του Τζόρνταν Πίκφορντ.  Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μετά από χαμηλό γύρισμα του Πάτερσον, ο επερχόμενος από τα δεξιά Ντανζούμα ισοφάρισε σε 2-2. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο ΜακΜπέρνι αρχικά με το κεφάλι και στη συνέχεια με το πόδι επιχείρησε να νικήσει τον Πίκφορντ από κοντά όμως ο Άγγλος τερματοφύλακας είπε «όχι» και έσωσε τον βαθμό για τα «ζαχαρωτά».