La Liga: Πάρτι η Μπαρτσελόνα, έ-Χ-ασε έδαφος η Σεβίλλη

Η Μπαρτσελόνα ξέσπασε στην Οσασούνα, “κόλλησε” η Σεβίλλη, νίκες για Σοσιεδάδ και Μπέτις

Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της La Liga, τις νίκες πήραν η Σοδιεδάδ, η Μπέτις και η Μπαρτσελόνα, ενώ έχασε έδαφος η Σεβίλλη που έμεινε ισόπαλη με τη Βαγιεκάνο.

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 4-0 την Οσασούνα στο Καμπ Νου, έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Τσάβι στο πρωτάθλημα, με τους «μπλαουγκράνα» να ανεβαίνουν στην τρίτη θέση και να βρίσκονται πλέον στο -5 από τη Σεβίλλη που έχει και ματς παραπάνω. Νέα πολύ καλή εμφάνιση από τον Ντεμπελέ με τρεις ασίστ, δύο γκολ από τον Φεράν Τόρες, ενώ σκόραραν ακόμη ο Ομπαμεγιάνκ και ο Πουιγκ.

Η Σοσιεδάδ με το γκολ του Θουμπιμέντι στο 70ό λεπτό επικράτησε 1-0 της Αλαβές. Οι Βάσκοι αξιοποίησαν την έδρα τους, όπου έχουν 4 νίκες και μία ισοπαλία στα 5 τελευταία ματς που έδωσαν, ανέβηκαν στους 47 βαθμούς κι εξακολουθούν να ελπίζουν στην έξοδό τους στο Champions League της επόμενης περιόδου. Για 10 ματς έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η Αλαβές (4 ήττες και 6 ισοπαλίες), γεγονός που δεν της επέτρεψε να βρεθεί εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Η Μπιλμπάο γνώρισε την ήττα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με 1-0 από τη Μπέτις. Στο 20ο λεπτό ο Ινγκλέσιας πέτυχε το γκολ των γηπεδούχων. Η Μπέτις είχε ακόμη πιο δύσκολο, μετά το 80ο λεπτό και την αποβολή του Φεκίρ με απευθείας κόκκινη κάρτα, ωστόσο, παρά την πίεση που δέχτηκε, άντεξε και παραμένει «ζωντανή» στη «μάχη» για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Η Σεβίλλη αναδείχθηκε 1-1 στο «Βαγιέκας» με τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι Ανδαλουσιανοί βρέθηκαν να κυνηγούν την ανατροπή στο σκορ μετά το γκολ του Μπεμπέ με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου. Η ομάδα του Λοπετέγκι πίεσε στη συνέχεια, έχασε ευκαιρίες, ισοφάρισε με το τέρμα του Ντιλέινι, αλλά δεν μπόρεσε στο υπόλοιπο του αγώνα να βρει το γκολ της νίκης. Η Σεβίλλη μείωσε στους 7 βαθμούς από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που παίζει αύριο στη Μαγιόρκα.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Κάντιθ 2-1 (3’ Φέλιξ, 68’ Ντε Πάουλ – 45’ Νεγρέδο)

Λεβάντε-Εσπανιόλ 1-1 (80′ Ντάνι ΓΚόμεθ -50′ Πουάδο)

Γρανάδα-Έλτσε 0-1 (11′ Φιντέλ)

Βιγιαρεάλ-Θέλτα 1-0 (64′ Παρέχο)

Χετάφε-Βαλένθια 0-0

Ράγιο Βαγιεκάνο-Σεβίλλη 1-1 (46′ Μπεμπέ – 63′ Ντιλέινι)

Μπέτις- Μπιλμπάο 1-0 (20’ Μπόρχα Ιγκλέσιας)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Αλαβές 1-0 (70′ Θουμπιμέντι)

Μπαρτσελόνα-Οσασούνα 4-0 (14′ πέν., 21′ Τόρες, 27′ Ομπαμεγιάνγκ, 75′ Πουτζ)