La Liga: Πεντάρα της Ατλέτικο επί της Λας Πάλμας

Άνετη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Λας Πάλμας.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε επέλεξε να ξεκουράσει τη μισή και πλέον ομάδα του ενόψει του πρώτου αγώνα με την Ίντερ στο Μιλάνο, την προσεχή Τρίτη (20/2) για τους «16» του Champions League, όμως αυτό ουδόλως επηρέασε την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία συνέτριψε τη Λας Πάλμας με 5-0 στο «Metropolitano» στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της LaLiga κι έπιασε στην 3η θέση της βαθμολογίας την Μπαρτσελόνα.

Ο τεχνικός των «ροχιμπλάνκος» χρησιμοποίησε ως δίδυμο στην επιθετική γραμμή της ομάδας του τους (πολύ ποιοτικούς) μέσους Μάρκος Γιορέντε και Άνχελ Κορέα κι εκείνοι δεν τον απογοήτευσαν. Σημείωσαν από δύο γκολ έκαστος και «τελείωσαν» το ματς με… συνοπτικές διαδικασίες απ’ την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Μέμφις Ντεπάι έβαλε το… κερασάκι στο 87′ και η Ατλέτικο πήρε το «αίμα» της πίσω για την ήττα με 2-1 απ’ τη Λας Πάλμας στον πρώτο γύρο.