Premier League: “Πάρτι” της Άρσεναλ κόντρα στη Μπέρνλι, σπουδαίες νίκες για Γουλβς και Νότιγχαμ

Θρίαμβος της Άρσεναλ, μεγάλες νίκες για Γουλβς και Νότιγχαμ.

Για την 25η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ διέλυσε τη Μπέρνλι, η Γουλβς “σόκαρε” την Τότεναμ, ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε τρίποντο για πρώτη φορά μέσα στο 2024.

Εύκολο απόγευμα είχε η Άρσεναλ που επικράτησε εύκολα της Μπέρνλι με 0-5 και πήρε μεγάλο διπλό. Στο πρώτο ημίχρονο, οι “κανονιέρηδες” ήταν εξαιρετικοί πετυχαίνοντας δύο γκολ. Ο Μάρτιν Έντεγκαρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με ωραίο σουτ εκτός περιοχής. Ο αρχηγός των Λονδρέζων ήταν αυτός που έφτιαχνε παιχνίδι και από τα πόδια του ξεκίνησε το 0-2. Βρήκε με ωραία κάθετη τον Τροσάρ, ο Βέλγος κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Σάκα.  Οι Λεάντρο Τροσάρ και Κάι Χάβερτς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ για τους Λονδρέζους στο 2ο μέρος.

Η Γουλβς βρίσκεται σε απίστευτη κατάσταση το τελευταίο διάστημα και το απέδειξε επικρατώντας της Τότεναμ  στο Λονδίνο με 1-2. Οι “λύκοι” είχαν πολύ καλή εικόνα πιέζοντας τα “σπιρούνια” και βρίσκοντας τελικά γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα. Από εκτέλεση κόρνερ ο Ζοάο Γκόμες ανενόχλητος πήρε κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έκανε το 0-1. Το σύνολο του Ποστέκογλου ξεκίνησε με ιδανικές συνθήκες το β’ μέρος, ισοφαρίζοντας γρήγορα με τον Κουλουσέβσκι. Η Γουλβς απάντησε και στο 63ο λεπτό ο Νέτο έφυγε από δεξιά, έτρεξε όλη την πλευρά αφήνοντας τους πάντες πίσω του, πάσαρε στον Γκόμες κι αυτός εύκολα έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του.

Σημαντική εντός έδρας νίκη στη μάχη της παραμονής πέτυχε η Νότιγχαμ Φόρεστ κόντρα στη Γουέστ Χαμ (2-0). Η Φόρεστ προηγήθηκε με τον Τάιγουο Αγουονίγι και με την αποβολή του Κάλβιν Φίλιπς όλα έγιναν πιο εύκολα. Ο Κάλουμ Χάντσον-Οντόι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+5′ κλειδώνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για το 2024.

Η Άστον Βίλα πήρε διπλό στην έδρα της Φούλαμ με 1-2 και παρέμεινε στην 4η θέση. Ο Γουότκινς ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης σκοράροντας δις, ενώ ο Μουνίθ πέτυχε το τέρμα για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα.

Μπρέντφορντ-Λίβερπουλ 1-4 (75΄ Τόνεϊ – 35΄ Νούνιες, 55΄ ΜακΑλιστερ, 68΄ Σαλάχ, 86΄ Χάκπο)

Μπέρνλι-Άρσεναλ 0-5 (4΄ Όντεγκααρντ, 39΄πεν, 47΄ Σάκα, 66΄ Τροσάρ, 78΄ Χάβερτς)

Φούλαμ-Άστον Βίλα 1-2 (64΄ Μουνίς – 23΄, 56΄ Γουάτκινς)

Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ 2-2 (57΄πεν. Γκλόρντον, 90΄+2 Ρίτσι – 51΄ Σολάνκε, 69΄ Σεμένιο)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Γουέστ Χαμ 2-0 (45΄+5 Αβονίγι, 90΄+5 Χάντσον-Οντόι)

Τότεναμ-Γουλβς 1-2 (46΄ Κουλουσέφσκι – 43΄, 62΄ Γκόμες)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 19:30