La Liga: Πέρασε από την Παμπλόνα η Ρεάλ, «κόλλησε» η Ατλέτικο

Ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, γκέλα για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Για την 33η αγωνιστική της La Liga, τις εκτός έδρας νίκες πήραν η Ρεάλ Μαδρίτης και η Χετάφε, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης κόλλησε στο μηδέν με τη Γρανάδα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε λύσεις και έφυγε με τη νίκη με 1-3 από την Παμπλόνα επί της Οσασούνα. Ο Αλάμπα έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους στο 12′, με το Μπουντιμίρ να “απαντάει” ένα λεπτό αργότερα (1-1). Ο Ασένσιο στο 45′ έδωσε ξανά προβάδισμα στους “μερένχες” (1-2) και ο Βάθκεθ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Πλέον η «Βασίλισσα» βρίσκεται στο +17 απ’ τη δεύτερη Ατλέτικο και στο +18 απ’ την Μπαρτσελόνα (δύο ματς λιγότερα) και τη Σεβίλλη (ένα ματς λιγότερο).

Ο Μπόρχα Μαγιοράλ «χτύπησε» δύο φορές στο «Μπαλαΐδος» (μία σε κάθε ημίχρονο) και χάρισε μία πολύ μεγάλη νίκη στη Χετάφε επί της Θέλτα με 0-2. Οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες κι έκαναν… άλμα παραμονής, καθώς απομακρύνθηκαν αρκετά απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Η Γρανάδα «φρέναρε» την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Γουάντα Μετροπολιτάνο, αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία (0-0) και βάζοντας πλέον τους «ροχιμπλάνκος» σε δύσκολη θέση, καθώς την ακολουθούν σε απόσταση… αναπνοής οι Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη.

Μαγιόρκα-Αλαβές 2-1 (11΄ Πρατς, 45΄+4 Μουρίκι – 73΄αυτ. Ράιγιο)

Μπέτις-Ελτσε 0-1 (82΄ Τέτε Μορέντε)

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια 2-0 (10΄πεν, 17΄ Νταντζούμα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Γρανάδα 0-0

Θέλτα-Χετάφε 0-2 (23΄, 52΄ Μαγιοράλ)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (13΄ Μπουντιμίρ – 12΄ Αλάμπα, 45΄ Ασένσιο, 90+6΄ Λούκας Βάθκεθ)