La Liga: Πήρε το ντέρμπι η Μπαρτσελόνα, νίκη μετά από καιρό για Σεβίλλη

Έφυγε με το διπλό από τη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα, νίκες για τις Σεβίλλη, Μπέτις και Σοσιεδάδ

Για την 16η αγωνιστική της La Liga, πήρε τους τρεις βαθμούς η Μπαρτσελόνα και ξέφυγε από τη Μπαρτσελόνα, ενώ τις νίκες πήραν η Σεβίλλη, Μπέτις και Σοσιεδάδ.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Μετροπολιτάνο, νικώντας με 0-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης και σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ από την Βιγιαρεάλ ξέφυγαν με +3 από τους «μερένγκες». Το τέρμα πέτυχε ο Ντεμπελέ στο 22′ και στη συνέχεια η ομάδα του Σιμεόνε έχασε αρκετές ευκαιρίες, ώστε να ισοφαρίσει, με σπουδαιότερη του Γκριεζμάν στις καθυστερήσεις, με τον Αραούχο να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Το ματς είχε αρκετή ένταση και νεύρα, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, με τις ομάδες να το τελειώνουν με 10 παίκτες. Στο 90΄+2 οι «ροχιμπλάνκος» είδαν τον Σάβιτς να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα και η Μπάρτσα τον Φεράν Τόρες.

Τεράστια νίκη, μετά από τρεις ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες, πέτυχε η Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», με 2-1 επί της Χετάφε. Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν να «γευτούν» την χαρά του «τρίποντου» από τις 15 Οκτωβρίου και το «διπλό» επί της Μαγιόρκα (1-0).

Η Μπέτις πήρε αυτό που ήθελε στο Βαγέκας, επικρατώντας στην έδρα της Βαγιεκάνο με 1-2, και παραμένει στο δρόμο προς την ευρωπαϊκή συμμετοχή και την επόμενη αγωιστική σεζόν.

Νωρίτερα η Σοσιεδάδ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Αλμερία με 0-2 και παραμένει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα των Βάσκων πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Σίλβα (47′) και Σόρλοθ (53′).