La Liga: “Πλήγωσε” την Ατλέτικο Μαδρίτης ο Ζοάο Φέλιξ

Σκοράροντας επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, ο Ζοάο Φέλιξ έδωσε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα,

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Ολιμπίκ Λουί Κομπανί», για την 15η αγωνιστική της La Liga.

Σκοράροντας απέναντι στην ομάδα στην οποία ανήκει, ο Ζοάο Φέλιξ, με τέρμα στο 28ο λεπτό, έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης στους “μπλαουγκράνα”.

Ο Πορτογάλος επιθετικός πήρε την πάσα από τον Ραφίνια και περνώντας την μπάλα πάνω από το σώμα του Ομπλακ, έκανε το 1-0 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 58′ οι Καταλανοί είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όμως το σουτ του Ραφίνια, βρήκε το αριστερό δοκάρι.

Σημαντική ήταν και η βοήθεια του τερματοφύλακα της Μπάρτσα, Ινάκι Πένια, ο οποίος έκανε αρκετές επεμβάσεις και κράτησε το μηδέν για τους γηπεδούχους. Στο 80’ ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι, με την μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Μπάρτσα με αυτή τη νίκη μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή, όπου συγκατοικούν Ρεάλ Μαδρίτης και Χιρόνα.

Λας Πάλμας-Χετάφε 2-0 (43΄ Αραούχο, 90΄+2 Ερέρα)

Χιρόνα-Βαλένθια 2-1 (82′, 88′ Στουάνι-56′ Ντούρο)

Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (23′ Γκουρουζέτα, 47′ αυτ. Εσπίνο, 64′ Ι. Γουίλιαμς, 68′ Ν. Γουίλιαμς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Γρανάδα 2-0 (26′ Ντίαθ, 57′ Ροντρίγκο)

Οσασούνα-Σοσιεδάδ 1-1 (2’ Γκόμεζ – 41’ Σαντίκ)

Μαγιόρκα-Αλαβές 0-0

Αλμερία-Μπέτις 0-0

Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 1-1 (75’ Σάλας – 77’ Μοράλες)

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (28’ Ζοάο Φέλιξ)