Serie A: Σπουδαία νίκη για την Ίντερ

Άλωσε την Νάπολι η Ίντερ στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα».

Για την 14η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ νίκησε με 3-0 την Νάπολι με τους νερατζούρι να αποδεικνύουν πως δίκαια βρίσκονται στην κορυφή και θεωρείται ως το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Οι «ναπολιτάνοι» έκαναν την πρώτη τους φάση στο 3’ με τον Ελμάς όμως ο Ζόμερ έδιωξε.

Στο 12’ ο Τιράμ σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Η ομάδα του  Σιμόνε Ιντζάγκι είχε την κατοχή και στο 44’ ο Τσαλχανογλου άνοιξε το σκορ  . Στην επανάληψη   η Νάπολι είχε μια καλή στιγμή στο 58’, με το σουτ  Κβαρατσκέλια ο Ζόμερ ήταν σε ετοιμότητα. Στο 61’ ο Μπαρέλα έκανε το 2-0 . Στο 85’ ο Τιραμ έκανε το τελικό 3-0 σε κενή εστία.