La Liga: Ποδαρικό με ήττα για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Με το… αριστερό μπήκε η Ρεάλ Μαδρίτης στο 2022, καθώς ηττήθηκε από τη Χετάφε

Η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε στο «Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ» από τη «συμπολίτισσα» Χετάφε με 1-0, για τη 19η αγωνιστική της La Liga.

H ομάδα του Αντσελότι παρέμεινε στους 46 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από τη δεύτερη Σεβίλλη, η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους. Από την πλευρά της, η Χετάφε πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που της επέτρεψαν να βρεθεί στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ουνάλ ήταν αυτός που χάρισε το τρίποντο στους γηπεδούχους, ο οποίος μόλις στο 9ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μιλιτάο έκανε τραγικό λάθος έξω από την περιοχή της Ρεάλ, με τον Ουνάλ να κλέβει τη μπάλα και να πλασάρει για το 1-0.

Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, με τον Μόντριτς να σημαδεύει το δοκάρι, ενώ στο 45+1’ ο Μιλιτάο πρόλαβε σωτήρια τον Μακσίμοβιτς. Στο δεύτερο μέρος οι “μερένγκες” πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τη Χετάφε να παίρνει το τρίποντο.