La Liga: Πρωταθλήτρια η Ατλέτικο Μαδρίτης, υποβιβάστηκε η Ουέσκα

Η Ατλέτικο Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλήτρια Ισπανίας, μετά από ανατροπή στο Βαγιαδολίδ, παρά τη νίκη της Ρεάλ επί της Βιγιαρεάλ στη Μαδρίτη. Υποβιβάστηκε η Ουέσκα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλήτρια Ισπανίας, ύστερα από την ανατροπή και τη νίκη της με 2-1 κόντρα στη Βαγιαδολίδ στο “Χοσέ Θορίγια” για την 38η αγωνιστική της La Liga.

Στο 18′ ο Όσκαρ Πλάνο άνοιξε το σκορ, ενώ στη συνέχεια η Βαγιαδολίδ είχε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει απέναντι στον Γιαν Όμπλακ, τη μέρα που ισοφάριζε τα 303 παιχνίδια του Αμπέλ Ρεσίνο, ως ο τερματοφύλακας με τα περισσότερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φωνές του Σιμεόνε στα αποδυτήρια αφύπνισαν τους φιλοξενούμενους. Στο 57′, ο Άνχελ Κορέα έκανε μία καταπληκτική ενέργεια έξω από την περιοχή της Βαγιαδολίδ και με το μυτάκι ισοφάρισε σε 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του φετινού ηγέτη στο σκοράρισμα των “ροχιμπλάνκος”, Λουίς Σουάρες, να βάλει τη “σφραγίδα” του και με το 21ο στο πρωτάθλημα να ολοκληρώσει την ανατροπή, που έδωσε και το πρωτάθλημα στην Ατλέτικο.

Στη μάχη της ουράς, η Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) έμεινε στο 0-0 με τη Βαλένθια, αποτέλεσμα που την υποβιβάζει στη Segunda Divison, ύστερα και από τη νίκη της Έλτσε με 2-0 επί της Αθλέτικ.

Την ίδια ώρα, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε νίκη δίχως αντίκρισμα επί της Βιγιαρεάλ, η οποία προηγήθηκε με τον Πίνο στο 20ο λεπτό. Η «βασίλισσα» έδειχνε να δυσκολεύεται να γυρίσει το ματς, με τον Μπενζεμά να έχει ακυρωθέν γκολ στο 56′. Εντέλει, ο Γάλλος σκόραρε για το 1-1 στο 87′, ενώ ο Μόντριτς ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις, με τους «μερένγκες» να μένουν 2οι.

Η ήττα αυτή άφησε το «κίτρινο υποβρύχιο» στην 7η θέση, με τη Σοσιεδάδ να βγαίνει 5η χάρη στο εκτός έδρας 1-0 επί της Οσασούνα με γκολ του Ίσακ (86′) και την Μπέτις 6η, μετά την απίθανη ανατροπή και το 3-2 επί της Θέλτα στο Βίγκο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Άσπας (32′ πέν.) και Μέντεθ (49′), όμως οι «βερδιμπλάνκος» γύρισαν το ματς με τα γκολ των Μπόρχα Ιγκλέσιας (53′ πέν.), Φεκίρ (69′) και Ρούιθ (73′).

Παρασκευή 21 Μαΐου

Λεβάντε – Κάντιθ 2-2 (8′ Μαρτί, 58′ Μελέρο – 14′ Νεγρέδο, 32′ Ακάπο)

Σάββατο 22 Μαΐου

Έλτσε – Αθλέτικ 2-0 (28′ Μπογέ, 73′ Γκούτι)

Βαγιαδολίδ – Ατλέτικο 1-2 (18′ Πλάνο – 57′ Κορέα, 67′ Σουάρες)

Ρεάλ – Βιγιαρεάλ 2-1 (87′ Μπενζεμά, 90+2′ Μόντριτς – 20′ Πίνο)

Οσασούνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (86′ Ίσακ)

Ουέσκα – Βαλένθια 0-0

Έιμπαρ – Μπαρτσελόνα 0-1 (81′ Γκριεζμάν)

Θέλτα – Μπέτις 2-3 (32′ πέν. Άσπας, 49′ Μέντεθ – 53′ πέν. Ιγλέσιας, 69′ Φεκίρ, 73′ Ρουίθ)