La Liga: Σεβίλλη για Champions League, βαθμό στο φινάλε η Βαγιαδολίδ

Η Σεβίλλη πέρασε από την έδρα και της Αλαβές, πολύτιμος βαθμός για Βαγιαδολίδ και Έλτσε

Η Σεβίλλη κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλαβές, την οποία κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας, για την 19η αγωνιστική στην La Liga. Οι Σεβιγιάνοι μπήκαν στην 4αδα που οδηγεί στους ομίλους του Champions League, έχοντας 33 βαθμούς, αλλά και ματς λιγότερο. Στην 17η θέση με 18 πόντους η Αλαβές.

Στο “Μεντιθορότθα” η Σεβίλλη ήταν καλύτερη και πιο αποτελεσματική και άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 3′ λεπτό, με κοντινή προβολή του Ελ Νεσίρι. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν, με κεφαλιά του Έντγκαρ Μέντεζ στο 12ο λεπτό (1-1). Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Σούσο βρήκε δίχτυα για το 2-1, που παρέμεινε έως το τέλος.

Κάντιθ- Λεβάντε 2-2

Σε ένα παιχνίδι που είχε 4 γκολ σε 30 λεπτά, Κάντιθ και Λεβάντε έμειναν τελικά ισόπαλες, με σκορ 2-2. Η Κάντιθ βρίσκεται στην 8η θέση με 24 βαθμούς ενώ δύο βαθμούς πίσω, στην 11η θέση είναι η Λεβάντε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 4′ με τον Περέα. Η Λεβάντε απάντησε με δύο γκολ του Ρόγκερ σε διάστημα τριών λεπτών, κάνοντας την ανατροπή. Αρχικά στο 8′ και στην συνέχεια στο 11′ ο Ισπανός έκανε το 1-2. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 28ο λεπτό ο Κάλα.

Βαγιαδολίδ- Έλτσε 2-2

Σε ματς μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, Βαγιαδολίδ και Έλτσε έμειναν στο 2-2, με τους γηπεδούχους να επιστρέψουν από το 0-2. Η Βαγιαδολίδ βρίσκεται 16η με 19 πόντους, ενώ η Έλτσε 18η με 17 βαθμούς, αλλά και δύο παιχνίδια λιγότερα.

Οι φιλοξενούμενοι με δύο τέρματα του Χοσάν στο 9ο και 43ο λεπτό, πήρε προβάδισμα με 0-2 στο ημίχρονο. Η Βαγιαδολίδ κατάφερε όμως να επιστρέψει στο ματς και αφού αρχικά μείωσε σε 1-2 με τον Μίτσελ στο 71′, έφτασε στην ισοφάριση και στον βαθμό με γκολ του Χουακίν Φερνάντεθ στο 89′.