La Liga: Σημαντικές νίκες για Ρεάλ Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ

Ο Ασένσιο έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” για τη Ρεάλ Μαδρίτης, νίκη Ευρώπης για τη Βιγιαρεάλ

H Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε δύσκολα με 1-0 τη Γρανάδα στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Το νικητήριο τέρμα του αγώνα βρήκε ο Μάρκος Ασένσιο στο 74ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία διατηρείται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Μαδριλένοι διατήρησαν τη διαφορά που έχουν χτίσει απέναντι στη Σεβίλλη στους έξι βαθμούς, ανεβαίνοντας στους 53β, τη στιγμή που οι Σεβιγιάνοι έχουν 47β. Σε ό,τι έχει να κάνει με την Γρανάδα, παραμένει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού έχοντας 24β.

Μπέτις- Βιγιαρεάλ 0-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε της Μπέτις με 0-2 μεσα στην Ανδαλουσία. Το σκορ άνοιξε ο Πάου Τόρες στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (41’), δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Παρά τις προσπάθειες των «πρασίνων», η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ και στο 83’ ο Ετιέν Καπού διπλασίασε τα γκολ των φιλοξενούμενων και έφυγε με το διπλό από το “Βιγιαμαρίν”.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Χετάφε-Λεβάντε 3-0 (1′, 29′ Γιουνάλ, 90’+5′ Αλενιά)

Έλτσε-Άλαβες 3-1 (46′, 58′ Μίγια, 86′ Φιντέλ – 18′ Χοσέλου)

Μαγιόρκα-Κάντιθ 2-1 (20′ πέν. Σεβίγια, 66′ πέν. Μουρίτσι – 8′ Αλκαράθ)

Θέλτα- Βαγιεκάνο 2-0 (12′, 80′ Μέντεζ)

Οσασούνα-Σεβίλλη 0-0

Βαλένθια-Σοσιεδάδ 0-0

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2 (10′ Άλμπα, 21′ Γκάβι, 43′ Αραούχο, 49′ Άλβες – 8′ Καράσκο)

Μπέτις-Βιγιαρεάλ 0-2 (41′ Πάου Τόρες, 83′ Καπού)

Ρεάλ Μαδρίτης-Γρανάδα 1-0 (74’ Ασένσιο)

Μπιλμπάο-Εσπανιολ (7/2, 22:00)