Ligue 1: Επίδειξη δύναμης της Παρί Σεν Ζερμέν στην πρωταθλήτρια Λιλ

Με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 1-5 τη Λιλ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν με θριαμβευτικό τρόπο απέδρασε από το Λιλ με 1-5 και έδειξε πως φέτος δεν μπορεί να χάσει το πρωτάθλημα.

Ο Ντανίλο έβαλε σε θέση οδηγού του Παριζιάνους με κοντινή προβολή στο 10ο λεπτό με τον Μπότμαν στο 28′ με το κεφάλι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Η Παρί πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 32ο λεπτό με δράστη τον Κιμπεμπέ από ασίστ του Μέσι, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός με υπέροχο τελείωμα νίκησε τον Γκριμπιτς (1-3).

Ο Ντανίλο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε τέσσερα τα τέρματα της ομάδας του(1-4). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Εμπαπέ στο 67ο λεπτό.

Σκόρερ: 28′ Μπότμαν – 10′, 51′ Ντανίλο, 32′ Κιμπεμπέ, 38′ Μέσι, 67′ Εμπαπέ

Κάρτες: 75′ Τσελίκ,83′ Μπάνταριτς45+1′ Παρέδες

Λιλ: Γκρμπιτς, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Γκούντμουντσον, Γουεά(70′ Μπάνταριτς), Αντρέ, Ονανά, Μπάμπα(86′ Ζέγκροβα), Μπεν Αρφά(70′ Γκόμες), Ντέιβιντ

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ(78′ Κέχρερ), Μέντες, Περέιρα, Παρέδες(85′ Σίμονς), Βεράτι, Μέσι, Εμπαπέ, Ντι Μαρία(45′ Ντράξτλερ)