La Liga: Στην κορυφή η Χιρόνα, επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης

Κορυφή για την Χιρόνα, νίκη με Ντίας και Χοσέλου για Ρεάλ Μαδρίτης.

Την ευχάριστη έκπληξη της La Liga αποτελεί η Χιρόνα που στην 7η αγωνιστική βρίσκεται στην κορυφή μετά την νίκη της επί της Βιγιαρεάλ με 1-2,  στις νίκες επέστρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης με το 2-0 επί της Λας Πάλμας, ενώ ισόπαλο με 2-2 έληξε το παιχνίδι μεταξύ Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε.

Στο Μαδριγάλ η Χιρόνα πήρε σπουδαίο διπλό με ανατροπή (1-2) κόντρα στην Βιγιαρεάλ και φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς αφήνοντας τους γηπεδούχους στους 7 βαθμούς και την 14η θέση. Το κίτρινο υποβρύχιο πήρε το προβάδισμα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνι Παρέχο στο 49ο λεπτό, με την Χιρόνα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με τον Ντρόμπνικ στο 56′ και πέντε λεπτά αργότερα να σκοράρει το γκολ της νίκης με τον Γκαρσία.

Στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 κόντρα στη Λας Πάλμας και βρήκε ξανά τον δρόμο για τις νίκες, μετά την ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Τα γκολ για την βασίλισσα πέτυχαν ο Ντίας στο 45+3′ και ο Χοσέλου στο 54ο λεπτό.

Στον Σαν Μαμές, Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο μεταξύ τους 2-2. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 6ο λεπτό με δράστη τον Μπερσίτσε. Οι Βάσκοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, καθώς αποβλήθηκε ο Σάνσετ. Η Χετάφε ισοφάρισε στο 51ο λεπτό με τον Άλβαρεζ μετά την ασίστ του Γκρίνγουντ. Οι Βάσκοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Γουίλιαμς στο 62′ αλλά η Χετάφε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έσωσε τον βαθμό στο 83′ με τον Λατάσα

Σεβίλλη-Αλμερία 5-1 (7΄ Εν Νεσιρί, 8΄ Λουκεμπάκιο, 38΄ Σούσο, 51΄ Λαμέλα, 90΄+2΄ Σάλας – 71΄ πέν. Σουάρεθ)

Μαγιόρκα-Μπαρτσελόνα 2-2 (8΄ Μουρίτσι, 45΄+3΄ Πρατς – 41΄ Ραφίνια, 75΄ Λόπες)

Μπιλμπάο-Χετάφε 2-2 (6΄ Μπερτσίτσε, 62΄ Ινάκι Γουίλιαμς – 51΄ Άλβαρες, 83΄ Λατάσα)

Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας 2-0 (45΄+2 Ντίαθ, 54΄ Χοσέλου)

Βιγιαρεάλ-Χιρόνα 1-2 (49΄ πεν. Παρέχο – 56΄ Ντόβμπικ, 61΄ Γκαρσία)