ΠΑΟΚ-Βόλος: Άνετη νίκη για τον “Δικέφαλο του Βορρά”

Νέα νίκη και τριάρα του ΠΑΟΚ επί του Βόλου

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 επί του Βόλου στην Τούμπα, για την 6η αγωνιστική της Super League 1.

Tα τέρματα πέτυχαν στο 39ο λεπτό ο Κουλιεράκης, στο 45+1 ο Μουργκ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 55ο λεπτό ο Σαμάτα. Δύο ασίστ από τον Τάισον.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έχει 13 βαθμούς, ενώ οι Βολιώτες έχουν μόλις 2β.

Ο Βόλος βρέθηκε σε θέση βολής στο 5’ με τον Μαχαίρα, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

O ΠΑΟΚ όσο έβρισκε καλύτερα πατήματα, απείλησε στο 18’, με διπλή ευκαιρία, με τους Τάισον, Σαμάτα. Στην πορεία, σημάδεψε το δοκάρι, με τον Σβαμπ (24’) και τον Σάστρε (28’).

Στο 39ο λεπτό, ο Τάισον εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Κουλιεράκης, με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ (σ.σ. γκολ που χρειάστηκε να περάσουν τρία περίπου λεπτά για να κατακυρωθεί με τη βοήθεια του VAR).

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Τάισον «έτρεξε» αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, «σέρβιρε» εξαιρετικά στον Μουργκ, ο οποίος τον ακολούθησε και ο τελευταίος, με πλασέ, έκανε το 2-0.

Στο 55ο λεπτό ο Σαμάτα στην περιοχή, πέρασε τον Παπαδόπουλο και «έγραψε» το 3-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε κοντά στο τέταρτο τέρμα, ο Ζίβκοβιτς, όμως σε κενή εστία, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (σ.σ. έδιωξε στη γραμμή ο Τσοκάνης).

Στο 88’ ο Οζντόεφ «έπιασε» την κεφαλιά, στο ύψος του πέναλτι, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

Κίτρινες: Τάχατος

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης (77’ Νάσμπεργκ), Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (65’ Οζντόεφ), Μουργκ, Τάισον (65’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς (65’ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (81’ Τζίμας).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο (56’ Καλογερόπουλος), Λούνα, Τάχατος, Τσοκάνης (80’ Ασλανίδης), Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ (46’ Ενγκίν), Κόμπα (64’ Μεταξάς), Κορνέτ, Μαχαίρας, Γκαρσία (64’ Μωραϊτης).