La Liga: Στο “μηδέν” έμειναν Χετάφε και Μπαρτσελόνα

“Λευκή” ισοπαλία για Χετάφε και Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα «έμεινε» στην ισοπαλία για δεύτερο σερί ματς στο ισπανικό πρωτάθλημα. Λίγες ημέρες μετά τη «λευκή» ισοπαλία με την Τζιρόνα στο «Καμπ Νου», οι «μπλαουγκράνα» αναδείχθηκαν 0-0 και στη Μαδρίτη με τη Χετάφε, σε αναμέτρηση για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Τσάβι είχε την κατοχή της μπάλας και κυριάρχησε σε μεγάλο βαθμό στο παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Χετάφε, η οποία βοήθησε τον Νταβίντ Σόρια να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Ακόμη κι έτσι, όμως, η Μπαρτσελόνα έχει πλέον προβάδισμα ένδεκα βαθμών σε σχέση με τη Ρεάλ Μαδρίτης και φαντάζει δύσκολο να χάσει τον τίτλο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, καθώς βρίσκεται πλέον στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Νωρίτερα, με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, η Τζιρόνα κατέβαλε την αντίσταση της ουραγού Έλτσε με 2-0, στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 29η αγωνιστική της La Liga. Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι Καταλανοί πλησίασαν σε απόσταση εννέα βαθμών τις θέσεις που χαρίζουν την ευρωπαϊκή έξοδο, ενώ η ομάδα από τη Βαλένθια γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα της και πλέον δύσκολα θα μπορέσει να παραμείνει στα «μεγάλα σαλόνια».