Premier League: Έ-Χ-ασε βαθμούς η Άρσεναλ

Νέα απώλεια βαθμών για την Άρσεναλ κόντρα στη Γουέστ Χαμ στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου

Η πρωτοπόρος Άρσεναλ που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Γουέστ Χαμ στο “London Stadium”, για την 31η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα κατάφερε να προηγηθεί 0-2 με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τα τέρματα των Ζεσούς (7′) και Όντεγκραντ (10′), ωστόσο τα «σφυριά» μείωσαν πριν το ημίχρονο με το εύστοχο πέναλτι του Μπεχραμά.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 52΄, ωστόσο ο Σάκα εκτέλεσε άσχημα το πέναλτι και δεν βρήκε στόχο, ενώ στη συνέχεια η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε με τον Μπόουεν στο 55′ και στο 82′ είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Αντόνιο.

Πλέον η Άρσεναλ βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μπροστά από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 3-0 (11΄ Ράμσεϊ, 64΄,83΄ Γουότκινς)

Τσέλσι-Μπράιτον 1-2 (13΄ Γκάλαχερ – 42΄ Γουέλμπεκ, 70΄ Ενκίσο)

Έβερτον-Φούλαμ 1-3 (35΄ ΜακΝίλ – 22΄ Ριντ, 51΄ Γουίλσον, 68΄ Τζέιμς)

Σαουθάμπτον-Κρίσταλ Πάλας 0-2 (54΄,68΄ Έζε)

Τότεναμ-Μπόρνμουθ 2-3 (14΄ Σον, 88΄ Ντανζούμα – 38΄ Βίνα, 51΄ Σολάνκε, 90΄+5 Ουατάρα)

Γουλβς-Μπρέντφορντ 2-0 (27΄ Ντιέγκο Κόστα, 69΄ Χουάνγκ Χι-Τσαν)

Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 3-1 (5΄ Στόουνς, 13΄ πεν, 25΄ Χάαλαντ – 75΄ Ιχεανάτσο)