La Liga: «Τρένο» η Ατλέτικο Μαδρίτης, «βυθίζεται» η Βαλένθια

Πέμπτη σερί νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Αλμερία «βύθισε» και άλλο τη Βαλένθια

Για την 28η αγωνιστική της La Liga, τις νίκες πήραν η Κάντιθ, η Αλμερία και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συμπλήρωσε πέντε διαδοχικές νίκες, επικράτώντας εκτός έδρας της Βαγεκάνο με 1-2 και πλησίασε σε απόσταση δύο βαθμών τους «μερένγκες», εκμεταλλευόμενη τη χθεσινή τους ήττα (3-2) από τη Βιγιαρεάλ.

Το ματς κρίθηκε μέσα σε ένα τρίλεπτο. Ο Μολίνα στο 22΄ ολοκλήρωσε μία υποδειγματική αντεπίθεση των «ροχιμπλάνκος» και άνοιξε το σκορ, αφιερώνοντας το γκολ στον συμπαίκτη και συμπατριώτη του Ανχελ Κορέα, που έχασε τη μητέρα του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ερμόσο με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ «έγραψε» το 0-2.

Η Βαγεκάνο είχε ευκαιρίες να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 85΄ με μακρινό σουτ του Φραν Γκαρσία, κι ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 62΄, μετά την αποβολή του Λεζέν.

Αλμερία- Βαλένθια 2-1

Η Αλμερία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της «ουράς» του ισπανικού πρωταθλήματος, σπρώχνοντας τη Βαλένθια ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό από τη La Liga, για πρώτη φορά μετά από 37 χρόνια.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο πρώτο τέταρτο του β΄ ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να «χτυπούν» δις, με τον Μελέρο (49΄) και τον Μπάμπιτς (58΄). Οι «νυχτερίδες» μείωσαν στο 60΄ με τον Καστιγέχο, αλλά έφυγαν ηττημένοι από την Ανδαλουσία και έμειναν στην προτελευταία θέση (μαζί με την Εσπανιόλ), τη στιγμή που η Αλμερία «σκαρφάλωσε» πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μπέτις- Κάντιθ 0-2

Σε εφιάλτη μετατράπηκε μέσα σε επτά ημέρες το όνειρο της εξόδου στο Champions League για την Μπέτις.

Μετά την ήττα (1-0) της περασμένης Κυριακή (2/4) από την Ατλέτικο, η ομάδα της Σεβίλλης έχασε με 0-2 και από την Κάντιθ, αυτή τη φορά μέσα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», και υποχώρησε στην έκτη θέση της La Liga, έξι βαθμούς πίσω από την προνομιούχο τετράδα.

Μοιραίος παίκτης για την Μπέτις ήταν ο Σέρχιο Κανάλες, ο οποίος αποβλήθηκε στο 38ο λεπτό, σε μία φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών.

Η Κάντιθ, η οποία δίνει μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική υπεροχή και πήρε τη νίκη με πέναλτι του Αλκαράθ στο 53΄ και γκολ του Κρις Ράμος στο 59΄, ενώ αμέσως μετά το 2-0 η Μπέτις έμεινε με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε και ο Ρουιμπάλ.

Σεβίλλη-Θέλτα 2-2 (43΄ Εν Νεσίρι, 81΄ Ακούνια – 90΄ Ροντρίγκες, 90΄+2΄ Πασιέντσια)

Οσασούνα-Ελτσε 2-1 (71΄, 84΄ Αμπντε – 44΄ Τέτε Μορέντε)

Εσπανιόλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (90+1΄ Ντάρντερ – 22΄ Ινιάκι Γουίλιαμς, 75΄ Νίκο Γουίλιαμς)

Σοσιεδάδ-Χετάφε 2-0 (45+2΄ Οϊαρθάμπαλ, 60΄ Κούμπο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-3 (16΄αυτ. Τόρες, 48΄ Βινίσιους – 39΄, 80΄ Τσουκουέζε, 70΄ Μοράλες)

Βαγιαδολίδ-Μαγιόρκα 3-3 (33΄ Πέρεθ, 68΄ Αμαλά, 86΄ Μοντσού – 53΄, 90+4΄ Μουρίκι, 58΄ Μορλάνιες)

Μπέτις-Κάντιθ 0-2 (53΄πεν. Αλκαράθ, 59΄ Κρις Ράμος)

Αλμερία-Βαλένθια 2-1 (49΄ Μελέρο, 58΄ Μπάμπιτς – 60΄ Καστιγέχο)

Ράγιο Βαγεκάνο-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (85΄ Φραν Γκαρσία – 22΄ Μολίνα, 24΄ Ερμόσο)